elementor-placeholder-image

10 faktów o aparatach ortodontycznych

Wśród najczęstszych przyczyn występowania wad zgryzu wymienić należy podłoże genetyczne, złe nawyki wyniesione z okresu dzieciństwa czy też zakażenia wirusowe bądź bakteryjne, do których mogło dojść w pierwszym trymestrze ciąży. Jednak bez względu na przyczynę powstania wspomnianych wad, jedno jest pewne: wymagają one korekty. Właściwe ułożenie zębów zapewni natomiast noszenie aparatu ortodontycznego. Czy naprawdę warto nosić taki aparat? Ile kosztuje jego założenie i kto może poddać się zabiegowi? Poznaj 10 faktów na temat aparatów ortodontycznych.

1. Warto nosić aparat

Wielu pacjentów wychodzi z błędnego założenia, jakoby noszenie aparatu ortodontycznego było swego rodzaju fanaberią, mającą na celu wyłącznie aspekt estetyczny. To błąd, ponieważ nieleczone wady zgryzu mogą prowadzić do nadmiernego ścierania zębów, a nawet chorób zwyrodnieniowych dotykających stawów skroniowo-żuchwowych.

2. Aparat można nosić w każdym wieku

To prawda, leczenie wad zgryzu za pomocą aparatu ortodontycznego może – a nawet powinno – odbywać się w każdym wieku. Należy jednak dodać, że czas leczenia jest dłuższy w przypadku osób dorosłych. Ma to bezpośredni związek z faktem, iż kość osób dorosłych jest mocniej uwapniona i tym samym trudniejsza do uformowania.

3. Istnieją różne rodzaj aparatów

Aparat kojarzony jest z reguły z charakterystycznymi klamerkami, znajdującymi się na powierzchni zębów. Tymczasem w praktyce wyróżniamy różne typy aparatów ortodontycznych. Wspomniany aparat stały stosowany jest u osób posiadających zęby stałe. W przypadku dzieci z zębami mlecznymi bądź mieszanymi, poleca się użycie aparatów ruchomych. Istnieją również „niewidoczne” aparaty lingwalne, umiejscawiane po wewnętrznej stronie zębów.

4. Może wywołać dyskomfort

Wiele osób wzbrania się przed założeniem aparatu ortodontycznego ze względu na strach przed bólem, jaki może być związany z jego noszeniem. Nie oszukujmy się; zmiana kształtu uzębienia wymaga działania siły, gdyż tylko w ten sposób można uzyskać poprawne ułożenie zgryzu. Nie oznacza to jednak, że noszenie aparatu jest bolesne. Uczucie to można przyrównać do lekkiego dyskomfortu. Oczywiście wszystko uzależnione jest od rodzaju aparatu oraz progu bólu konkretnego pacjenta.

5. Całuj do woli!

Jeden z najpopularniejszych mitów na temat aparatów ortodontycznych głosi, że osoby noszące aparat nie mogą się całować. Rzecz jasna w stwierdzeniu tym nie ma nawet grama prawdy. Warto również zauważyć, że przecież do pocałunków używamy warg oraz języka, a nie zębów.

6. Zakaz wstępu na pokład samolotu?

Kolejnym, często powtarzanym mitem jest stwierdzenie, że noszenie aparatu ortodontycznego uniemożliwia wejście do samolotu oraz przekroczenie bramek kontrolnych znajdujących się na lotniskach czy w sądach. To także bzdura, gdyż elementy aparatów ortodontycznych są po prostu zbyt małe, aby mogły one pobudzić czujniki wspomnianych bramek kontrolnych.

7. Koszt

Niestety, leczenie przy użyciu aparatu ortodontycznego nie należy do najtańszych. Ceny uzależnione są rzecz jasna od rodzaju noszonego urządzenia. Najtańsze są aparaty ruchome, przeznaczone dla dzieci. Ich ceny rozpoczynają się od 500 zł, a kończą na około 1000 zł. Koszt aparatu stałego – w zależności od materiału, z jakiego jest wykonany aparat – może wynieść od 2000 zł do 5000 zł. Najdroższe są natomiast aparaty stałe lingwalne. W tym przypadku za jeden łuk będziemy musieli zapłacić od 3500 zł do 7000 zł.

8. Mycie zębów jest skomplikowane

Noszenie aparatu stałego wiąże się z ryzykiem wytworzenia próchnicy. Aby uniknąć jej powstania należy przykładać sporą uwagę do higieny jamy ustnej. Niestety, użycie zwykłej szczoteczki i pasty do zębów nie wystarczy. W tym przypadku konieczny jest zakup specjalnej szczoteczki, maleńkich wyciorków i nici dentystycznych. Wspomniane akcesoria umożliwią usunięcie wszelkich resztek pokarmu, jakie mogą osadzić się na aparacie ortodontycznym.

 9. Dieta

Osoby noszące stały aparat ortodontyczny powinny unikać spożywania pokarmów twardych i lepkich. Zakazane jest więc jedzenie czekolady, orzechów czy batoników z nadzieniem toffi bądź rozgryzanie karmelków. Warto również zrezygnować z żucia gumy.

 10. Zdjęcie aparatu = koniec kuracji?

Zdjęcie aparatu ortodontycznego nie oznacza niestety zakończenia kuracji. W celu utrwalenia osiągniętego efektu, konieczne jest założenie aparatu retencyjnego. Jest to rodzaj aparatu ruchomego, który nie utrudnia ani jedzenia, ani higieny jamy ustnej.

Dr Katarzyna Ratyńska, Ortodonta w Dental Clinic Józefów

Scroll to Top

Nasze usługi