Odpowiednia higiena jamy ustnej pozwoli skutecznie ograniczyć problem próchnicy czy krwawiących dziąseł. To najskuteczniejszy i zarazem najszybszy sposób na uzyskanie pięknego, śnieżnobiałego uśmiechu. Jednym z ważniejszych zabiegów higienicznych, stanowiącym o dobrej kondycji zębów i dziąseł jest nitkowanie.
Po co używać nici?
Podczas jedzenia resztki pokarmu przedostają się do szczelin międzyzębowych. To właśnie one przyczyniają się do powstawania kamienia nazębnego, nalotu oraz nieświeżego oddechu. Szczeliny znajdujące się pomiędzy zębami są jednak na tyle małe, że usunięcie resztek pokarmu za pomocą szczoteczki do zębów jest po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem problemu jest cienka, delikatna nić dentystyczna, umożliwiająca dokładnie oczyszczenie przestrzeni znajdujących się pomiędzy zębami.
Technika stosowania
Stosowanie nici dentystycznej jest czynnością niezwykle łatwą. Wystarczy wziąć dłuższy kawałek nici (ok. 40 cm), a następnie owinąć jej początkową i końcową część na środkowych palcach obu dłoni. Odcinek nici znajdujący się pomiędzy palcami, powinien wynosić ok. 3-4 cm. Następnie, przytrzymując napiętą nić za pomocą kciuków, należy wprowadzić wspomniany „wolny” odcinek nitki w szczelinę między zębami. Niezmiernie istotne jest to, aby prowadzenie napiętej części odbywało się w oparciu o ściankę zęba. W ten sposób unikniemy ewentualnych urazów dziąseł, jakie mogą nastąpić w przypadku zbyt silnego nacisku na tkankę. Wprowadzenie nici powinno odbywać się za pomocą ruchu zygzakowatego, do pierwszego oporu. W ten sam sposób wyprowadzamy nitkę. Oczywiście każda szczelina międzyzębowa powinna być oczyszczana nowym fragmentem nici. Warto dodać, że zabieg nitkowania zębów należy wykonywać codziennie. Systematyczne stosowanie nici dentystycznej chroni przed powstawaniem próchnicy oraz kamienia, który gromadzi się w miejscu styku linii dziąseł i zębów.
Nić nici nierówna
Obecnie na rynku dostępne są różne rodzaje nici dentystycznych. W niemalże każdej drogerii czy hipermarkecie znajdziemy nici nylonowe, wykonane z pojedynczego włókna PTFE, woskowane i niewoskowane, o różnej grubości i miękkości, a także produkty wybielające czy odświeżające oddech. Na które z nich się zdecydować?
Zadaniem każdego ze wspomnianych artykułów jest usunięcie resztek pokarmowych. Niemniej jednak w trakcie stosowania różnych nici z łatwością da się zauważyć, że nie wszystkie są tak samo skuteczne czy przyjemne w codziennym użytkowaniu. Dlaczego? Im niższa jakość nitki, tym większe prawdopodobieństwo jej strzępienia czy nawet zerwania. Rozwiązaniem problemu są nici woskowane, które nie ulegają uszkodzeniu w trakcie stosowania. Jednak wytrzymałość to wyłącznie jeden aspekt, jaki warto brać pod uwagę podczas wyboru produktu. Kolejnym, nie mniej ważnym czynnikiem, jest ułożenie zębów. Osoby obdarzone niewielkimi przestrzeniami międzyzębowymi powinny sięgać po nici cienkie i delikatne. Ten typ wyrobów polecany jest także w przypadku ludzi zmagających się z problemem krwawiących dziąseł. Jeśli przestrzenie pomiędzy zębami są szerokie, wówczas wybór powinien paść na nici o strukturze gąbki. Nić dentystyczna posiadająca strukturę gąbczastą ulega napuchnięciu przy kontakcie z ludzką śliną, jednocześnie automatycznie zwiększając swoją objętość. Dzięki temu świetnie wypełnia szerokie szczeliny międzyzębowe, co skutkuje dokładniejszym usunięciem resztek. Z myślą o osobach początkujących, produkowane są nici z miękkiego, grubego materiału. Ich struktura praktycznie całkowicie wyklucza możliwość uszkodzenia dziąseł.
Specjalne właściwości
Część nici dentystycznych posiada specjalne właściwości. Jakie konkretnie? Wśród najpopularniejszych typów warto wymienić odświeżające oddech nici miętowe, po użyciu których w ustach utrzymuje się delikatny smak i zapach mięty. Z myślą o potrzebach konsumentów dbających o śnieżnobiały odcień swoich zębów, produkowane są nici wybielające. Istnieją również produkty nasączane substancją czynna, która ma za zadanie remineralizować uszkodzenia szkliwa międzyzębowego. Ponadto na rynku znajdziemy nici, dedykowane potrzebom osób z aparatami ortodontycznymi.
Dr Katarzyna Ratyńska, Ortodonta w Dental Clinic Józefów