Wszelkiego rodzaju wady zgryzu to defekty, które wymagają korekty. Nie jest to – wbrew pozorom – wyłącznie kwestia estetyczna, a przede wszystkim zdrowotna. Złe ułożenie zębów może bowiem przyczynić się do sporej ilości chorób, zarówno tych bezpośrednio dotyczących jamy ustnej, jak i dolegliwości określanych mianem wewnętrznych. Naturalnie w celu wyleczenia wspomnianych wad zgryzu, konieczne jest zastosowanie odpowiedniego aparatu ortodontycznego. Niemniej jednak aparat aparatowi nierówny. Jakie są różnice, pomiędzy stosowanymi obecnie rozwiązaniami, mającymi na celu korekcję wad zgryzu?
Aparat Ortodontyczny Incognito
Zdecydowana większość osób waha się rozpocząć leczenie ortodontyczne z obawy przed koniecznością noszenia – raczej niezbyt urodziwych – klasycznych aparatów ortodontycznych. Rozwiązaniem wspomnianego problemu jest aparat ortodontyczny Incognito. Ten rodzaj rozwiązania mocowany jest na wewnętrznej stronie zębów, a więc w praktyce – nawet przy bardzo szerokim uśmiechu – pozostaje on po prostu niewidoczny.
Aparat Clear Aligner
Innym, równie dyskretnym rodzajem aparatu, jest Clear Aligner. W praktyce aparat ten jest po prostu typem przezroczystych nakładek umieszczanych na powierzchni zębów. Niezaprzeczalną zaletą tego rodzaju rozwiązania jest możliwość samodzielnego zdejmowania oraz zakładania aparatu np. w czasie posiłku czy podczas czynności uwzględniających higienę jamy ustnej.
Aparat bezligaturowy
Ligatury to gumki, których zadaniem jest utrzymanie łuku aparatu ortodontycznego w zamkach. Niestety, z czasem ulegają one znacznym przebarwieniom. Rozwiązaniem wspomnianego problemu jest aparat bezligaturowy, w przypadku którego łuk aparatu utrzymują odpowiednio opracowane zatrzaski bądź też klapki.
Aparat lingwalny
Aparaty lingwalne to po prostu aparaty stałe, a więc noszone przez cały okres leczenia, bez możliwości samodzielnego zdjęcia. Warto dodać, iż są one umiejscawiane po wewnętrznej stronie zębów. Aparat linkwalny zbiera dobre opinie wśród użytkowników.
Aparat ligaturowo – metalowy
Jak zostało to już wspomniane, ligatury mają na celu utrzymanie aparatu w zamkach. W przypadku aparatów ortodontycznych ligaturowo – metalowych, wspomniane ligatury zastąpione zostały przez specjalny system, stanowiący integralną część aparatu ortodontycznego.
Aparat ligaturowo – estetyczny
Nie każdy pacjent – czy to ze względów zdrowotnych czy też finansowych – może pozwolić sobie na noszenie aparatów w pełni niewidocznych, takich jak wymieniony już aparat ortodontyczny Incognito. Z myślą o osobach, które pragną aby proces leczenia przebiegał w sposób dyskretny, powstały aparaty ligaturowo – estetyczne. Ich cechą charakterystyczną jest kolor, a właściwie… jego brak. W praktyce bowiem ten typ aparatów jest po prostu bezbarwny.
Aparat ruchomy
Ruchome aparaty ortodontyczne to rodzaj rozwiązania, które pacjent jest w stanie zarówno samodzielnie wyjąć, jak i założyć. Z uwagi na fakt, iż leczenie przy pomocy aparatu ruchomego zakłada noszenie urządzenia jedynie przez kilka godzin dziennie, znajdują one zastosowanie głównie w przypadku osób nie posiadających zbyt dużych wad zgryzu.
Jak widać, obecnie na polskim rynku nie brakuje różnego typu aparatów ortodontycznych. Duży wybór urządzeń umożliwia zarówno osiągnięcie satysfakcjonujących efektów leczenia, jak i zadowolenie ze strony pacjenta. Warto dodać, że decyzja o tym, jaki rodzaj aparatu ostatecznie znajdzie swoje zastosowanie w konkretnym przypadku, musi być zawsze skonsultowana z samym lekarzem, gdyż nie zależy ona jedynie od woli, ale także od predyspozycji zdrowotnych pacjenta.