Z ekranów telewizorów, okładek czasopism czy też bilbordów, każdego dnia zerkają na nas twarze modelek i modeli, którzy w szerokim uśmiechu prezentują piękne, białe zęby. Nic więc dziwnego, że coraz większa liczba osób rozważa poddanie się zabiegom, mającym na celu wybielenie powierzchni zębów. Poznaj 10 interesujących faktów na temat rozjaśniania zębów.
1. Wybielanie NIE niszczy zębów
Jednym z najpopularniejszych mitów na temat wybielania jest ten, głoszący teorię jakoby zabieg wpływał na osłabienie szkliwa, a tym samym przyczyniał się do łatwiejszego i szybszego rozprzestrzeniania próchnicy. To oczywiście fałsz, jednak należy zaznaczyć, że pewność, iż stan uzębienia nie ulegnie pogorszeniu, da nam wyłącznie zabieg przeprowadzany przez lekarza w gabinecie stomatologicznym.
2. Lekarz może odmówić przeprowadzenia zabiegu
Jeśli Twoje zęby są dotknięte próchnicą, to – przynajmniej do czasu ich wyleczenia – należy wstrzymać się z wybielaniem. W trakcie zabiegu na zęby nakładana jest specjalna substancja, która po dostaniu się do ubytku, może wywołać silny ból. Z tego względu osoby, które nie posiadają zdrowych zębów, mogą spotkać się z odmową przeprowadzenia zabiegu. Nie należy się jednak obrażać, a zrozumieć, że żaden profesjonalista nie przyczyni się do celowego wywołania silnego bólu u pacjenta. Warto dodać, że nawet jeśli nasze zęby nie posiadają ubytków, lekarz może zalecić, aby w pierwszej kolejności wykonać piaskowanie. Dlaczego? Ponieważ zalegający na zębach kamień to nic innego, jak tylko nagromadzone pokłady bakterii, których nie rozjaśni nawet najdroższy preparat wybielający.
3. Wybielanie nie jest przyjemne
Niestety, wybielanie zębów ciężko zaliczyć do grona zabiegów przyjemnych i całkowicie bezbolesnych. Nie powoduje ono co prawda bólu porównywanego np. z usunięciem zębów bez znieczulenia, jednak może powodować dość silny dyskomfort. Dodatkowo po przeprowadzonym wybielaniu może występować nadwrażliwość zębów, co oznacza, że zjedzenie zimnych bądź też gorących potraw, będzie skutkowało bólem. Problem ten można jednak częściowo wyeliminować poprzez stosowanie pasty do zębów wrażliwych.
4. Śnieżna biel? Raczej nie.
Niestety, nawet inwestycja w profesjonalne wybielanie zębów nie zapewni Ci śnieżnej bieli uśmiechu. Dlaczego? Ponieważ taki kolor kości zębów w przyrodzie po prostu nie występuje. Po wybielaniu zęby ulegną rozjaśnieniu, jednak z pewnością nie będzie to kolor, znany z okładem czasopism. Jak to możliwe, że gwiazdy posiadają tak idealny uśmiech? No cóż, z reguły biel swoich zębów zawdzięczają one… programom graficznym. Innym sposobem jest założenie licówek, czyli specjalnych nakładek wykonanych w wybranym kolorze. Warto jednak zauważyć, że – wbrew pozorom – idealnie białe zęby wcale nie prezentują się ładnie. Efekt jest bowiem po prostu sztuczny i wystarczy jeden rzut oka aby stwierdzić, że wspomnianej bieli z pewnością nie zawdzięczamy naturze.
5. Raz, a dobrze?
Jednorazowe przeprowadzenie wybielania w gabinecie stomatologicznym nie sprawi, że nasze zęby już na zawsze uzyskają piękniejszy, jaśniejszy odcień. W zależności od zastosowanej metody oraz nawyków żywieniowych i higienicznych pacjenta, efekt wybielenia może się utrzymywać od ok. 6 do nawet 18 miesięcy.
6. Istnieją przeciwwskazania
Nie każdy może poddać się profesjonalnemu wybielaniu zębów. Z zabiegu powinny zrezygnować osoby, które cierpią na wrażliwość termiczną, stany zapalne dziąseł lub są uczulone na którykolwiek ze składników preparatu wybielającego. Poza tym wybielanie nie jest wskazane w okresie ciąży i karmienia piersią, w przypadku silnego przebarwienia tetracyklinowego czwartego stopnia, a także u osób chorych na cukrzycę , epilepsję lub cierpiących na chorobę Parkinsona.
7. Biała dieta
Lubisz naturalne jogurt, kefiry, ryż czy biały ser? W takim razie z pewnością ucieszy Cię informacja, że po przeprowadzonym zabiegu wybielania, będziesz zmuszony (przynajmniej przez 2 pierwsze dni) zmienić nieco swoje nawyki żywieniowe i przejść na tzw. białą dietę czyli jedzenie wyłącznie produktów o jasnym/białym odcieniu. To konieczne, ponieważ dentystyczny żel wybielający zwiększa porowatość szkliwa, co oznacza, że zęby stają się podatne na czynniki barwiące. Jeśli więc w ciągu 48 h od przeprowadzonego zabiegu skusisz się na czarną kawę, buraczki czy sok porzeczkowy, to może się okazać, że uzyskany efekt będzie daleki od oczekiwań…
8. Białe zęby w 15 minut?
Wielu pacjentów dziwi się, że zabieg wybielania jest dość czasochłonny. Przyzwyczajeni do obietnic producentów past wybielających wierzymy, że uzyskanie pięknego uśmiechu nie zajmie więcej, niż… 15 minut. W praktyce jednak profesjonalne rozjaśnianie płytki trwa ok. 60 minut i wymaga cierpliwości, ponieważ przez cały ten czas pacjent zmuszony jest do – mówiąc wprost – trzymania szeroko otwartej buzi.
9. Wybielanie w domu?
Obecnie w sklepach kosmetycznych i drogeriach dostępnych jest spora ilość preparatów, które mają za zadanie wybielenie zębów. Ich stosowanie nie jest jednak w 100% bezpieczne. Dlaczego? Ponieważ każdy z nas posiada inny próg pobudliwości bólowej. W praktyce oznacza to więc, że wspomniane preparaty mogą przyczynić się do wywołania silnej nadwrażliwości, zwłaszcza, jeśli są one stosowane przez osoby cierpiące na próchnicę czy choroby dziąseł.
10. Przedłużenie efektów zabiegu
Wbrew pozorom istnieją sposoby, pozwalające na dłużej cieszyć się efektem uzyskanym poprzez zabieg profesjonalnego wybielenia. Wśród takowych należy wymienić wyeliminowanie z diety produktów silnie barwiących (czarna kawa, herbata). Poleca się również rezygnować z palenia papierosów. Ponadto warto zadbać o prawidłową higienę jamy ustnej; zaleca się codzienne używanie nici dentystycznej oraz płynu do płukania ust. Jeśli to możliwe zamieńmy również manualną szczoteczkę do zębów, na urządzenie elektryczne, które umożliwi dokładniejsze oczyszczenie płytki nazębnej.