Zapraszamy do skorzystania z naszych usług

Leczenie kanałowe (endodoncja)

Endodoncja – dział stomatologii zachowawczej zajmujący się  rozpoznawaniem i leczeniem chorób miazgi zęba oraz rozpoznawaniem i leczeniem chorób tkanek okołowierzchołkowych.

Podstawową metodą leczenia jest tu leczenie kanałowe. Wykonuje się je za pomocą bardzo cienkich (od 0,06 do 0,40 mm) narzędzi piłująco-penetrujących. W nowoczesnej endodoncji do kontroli leczenia wykorzystuje się mikroskopy operacyjne oraz endometry. Mikroskopy endodontyczne umożliwiają operatorowi wgląd do wnętrza komory zęba i kanałów, endometry zaś to elektroniczne urządzenia dające możliwość dokładnego pomiaru głębokości kanału zębowego. Następnie kanały wypełniane są za pomocą gutaperki oraz uszczelniaczy. Równolegle w leczeniu z mikroskopem i endometrem stosowana jest diagnostyka rentgenowska.

Leczenie endodontyczne - kiedy stosować?

Leczenie endodontyczne jest zalecane przy bardzo głębokich ubytkach  próchniczych, martwicy miazgi, po złamaniu lub zwichnięciu zęba, ze wskazań protetycznych przed wykonaniem korony lub mostu.

Osobom objętym ubezpieczeniem zdrowotnym Narodowy Fundusz Zdrowia refunduje leczenie endodontyczne wszystkich zębów przednich (wszystkie siekacze oraz kły). Leczenie zębów przedtrzonowych oraz trzonowych jest pełnopłatne. Osobom, które nie ukończyły 18. roku życia, przysługuje bezpłatne leczenie zębów mających nie więcej niż trzy kanały.

Leczenie pod mikroskopem

Leczenie endodontyczne (leczenie kanałowe) ma na celu uratowanie zęba przed jego usunięciem. 

Na skutek różnych czynników (głównie próchnicy) dochodzi do infekcji bakteryjnej miazgi (potocznie nerwu), a w dalszej konsekwencji do obumarcia całego zęba. Początkowo objawia się to zwiększoną wrażliwością zębów na ciepło lub zimno, pulsującym bólem, a przy zaawansowanej infekcji – bardzo silnym bólem, często połączonym z obrzękiem.

Przeprowadzony we właściwy sposób zabieg powinien obejmować całkowite usunięcie zmienionej chorobowo miazgi, mechaniczne opracowanie ścianek  kanału, chemiczną dezynfekcji oraz szczelne wypełnienie systemu kanałowego.

Skuteczne leczenie kanałowe

Aby prowadzona terapia została wykonana dokładnie, a jej wynik był pewny, w trakcie leczenia korzystamy z najnowszych osiągnięć techniki stomatologicznej w postaci nowoczesnego sprzętu diagnostycznego (radiowizjografia cyfrowa, endometr , mikroskop stomatologiczny) oraz umożliwiającego prawidłowe opracowanie i wypełnienie kanału ( mikrosilnik endodontyczny, sprzęt do termoplastycznego wypełniania kanałów wraz z ich odgałęzieniami).

Mikroskop pozwala na powiększenie obszaru leczonego zęba, nawet 30-krotnie. Daje to szansę na znacznie lepsze i dokładniejsze przeprowadzenie procedur endodontycznych, pozwala na odnalezienie dodatkowych lub bocznych kanałów i możliwość usunięcia złamanych narzędzi, pozostawionych przy wcześniejszym leczeniu.

Najnowocześniejsze rozwiązania

Technologie

RTG RayScan
RTG RayScan

Dzięki wysokiej jakości sensora w aparacie RayScan Alfa wysokość dawki promieniowania jest znacznie mniejsza i bezpieczniejsza niż w przypadku podobnych aparatów, a samo badanie jest precyzyjne, szybkie i komfortowe. Proces skanowania trwa od 4 do 12 sekund w zależności od typu zleconego zdjęcia. 

Znieczulenie THE WAND
Znieczulenie THE WAND

The Wand to zaawansowana technologia zapewniająca pacjentom i lekarzom bezpieczniejsze, dokładniejsze i bardziej komfortowe znieczulenie dentystyczne. The Wand ułatwia i umożliwia bezbolesne wykonywanie wszystkich znieczuleń w stomatologii. Także tych, których wykonywanie innymi metodami może być trudne czy wręcz niemożliwe lub bolesne dla pacjenta, np. znieczulenia śródwięzadłowe lub podniebienne. 

Mikroskop Carl Zaiss
Mikroskop Carl Zaiss
Używamy mikroskopów, które dają gwarancję pracy na najwyższym, światowym poziomie. Zapewniają pełną precyzję i skuteczność pracy na małym polu, co daje możliwość ratowania zębów skazanych wcześniej na usunięcie. Mikroskopu używamy nie tylko podczas leczenia endodontycznego ale także podczas zabiegów z dziedziny protetyki i mikrochirurgii czy stomatologii zachowawczej.
Endometr NSK iPEX II
Endometr NSK iPEX II

Wyjątkowa precyzja gwarantuje bezpieczeństwo przy leczeniu kanałowym i zapewnia lepszy komfort pacjenta oraz szybkie i dokładne pomiary.

Scroll to Top