Wady zgryzu to dość często spotykany problem stomatologiczny, zarówno u dzieci, jak i dorosłych. Istnieje wiele możliwych przyczyn występowania wad zgryzu oraz ich kilka zasadniczych rodzajów. Na szczęście współczesna ortodoncja zna skuteczne metody na ich leczenie!
Jeśli chodzi o przyczyny występowania wad zgryzu, to co do zasady dzieli się je na dwa rodzaje. Pierwsza grupa to przyczyny pochodzenia wewnętrznego (wrodzone), do których zalicza się m.in. predyspozycje genetyczne, czynniki dziedziczne, wrodzone nieprawidłowości w budowie kości i zębów czy wrodzone zaburzenia hormonalne. Druga grupa to przyczyny pochodzenia zewnętrznego (nabyte), takie jak przebyte choroby i urazy, nieprawidłowe karmienie piersią lub butelką, poważne urazy tkanek miękkich jamy ustnej, ssanie kciuka, nieprawidłowo wykonane uzupełnienia protetyczne czy wypełnienia stomatologiczne, szkodliwe nawyki (np. w postaci podgryzania długopisu), a nawet zaburzenia i choroby psychiczne objawiające się patologicznym bruksizmem.
Większość wad zgryzu może zostać zdiagnozowana już w pierwszych latach życia dziecka – wówczas można je skorygować lub całkowicie wyleczyć, a dodatkowo terapia często bywa krótsza i mniej skomplikowana. Oczywiście leczenie wad zgryzu jest możliwe także u dorosłych, ale w wielu przypadkach może ono potrwać dłużej – przebudowa tkanki kostnej u pacjentów dorosłych przebiega po prostu wolniej.
Wady zgryzu – rodzaje
W praktyce stomatologicznej wyróżnia się kilka zasadniczych rodzajów wad zgryzu:
- zgryz krzyżowy – polega na tym, że jakikolwiek ząb dolny nachodzi na zewnętrzną część zębów górnych, a więc odwrotnie niż powinno być,
- zgryz przewieszony – mamy z nim do czynienia w sytuacji, gdy górna szczęka jest zbyt szeroka w stosunku do dolnej,
- tyłozgryz – w przebiegu tej wady dolny łuk zębowy jest za mocno cofnięty do łuku górnego (zęby górne znajdują się mocno przed zębami dolnymi),
- przodozgryz – odwrotny do tyłozgryzu, a więc dolny łuk zębowy jest w nim za mocno wysunięty do przodu w stosunku do górnego łuku,
- zgryz otwarty – w tym przypadku między zębami górnymi a dolnymi można dostrzec prześwit (zęby nie dotykają się),
- zgryz głęboki – w tej wadzie górne zęby zakrywają zęby dolne powyżej normy (np. do 2/3 wysokości).
Wady zgryzu – metody leczenia
Na początek przypomnijmy, dlaczego należy leczyć wady zgryzu. Ma to nie tylko wymiar estetyczny, ale przede wszystkim zdrowotny. Wady zgryzu utrudniają, a nawet uniemożliwiają utrzymanie prawidłowej higieny, skąd już prosta droga do próchnicy. Krzywe zęby szybciej się ścierają, mogą się kruszyć, a nieleczone wady zgryzu mogą wywoływać bóle głowy, bóle stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet skrzywienie kręgosłupa.
W Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie oferujemy pacjentom kilka form leczenia wad zgryzu przy użyciu różnych aparatów ortodontycznych. Wybór tego odpowiedniego zależy od rodzaju wady, wieku pacjenta, ale również jego oczekiwań estetycznych i możliwości finansowych.
I tak zdecydować się można m.in. na aparat stały metalowy – cechujący się obecnością metalowych zamków oraz relatywnie niską ceną. Aparat stały kryształowy posiada zamki wykonane ze specjalnego kryształu, więc jest o wiele bardziej estetyczny. Aparat samoligaturujący Damon zbudowany jest z zamków bezligaturowych, więc leczenie jest bardziej komfortowe. Z kolei przezroczyste nakładki Clear Aligner są wykonane z wykorzystaniem technologii 3D i niewidoczne gołym okiem. Są bardzo komfortowe w użytkowaniu i można zdejmować je przed jedzeniem.
Wszystkich pacjentów wymagających kompleksowego, nowoczesnego leczenia ortodontycznego zapraszamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultacje ze specjalistą z zakresu ortodoncji! Pomożemy Ci odzyskać piękny, idealnie równy uśmiech!