Wady zgryzu są częstym problemem stomatologicznym, występującym zarówno u dzieci, jak i u dorosłych. Nieleczone mogą powodować groźne powikłania, obejmujące nie tylko jamę ustną, ale cały organizm. Sposobem na wady zgryzu jest oczywiście leczenie ortodontyczne. Jeszcze niedawno do dyspozycji pacjentów pozostawały jedynie tradycyjne metalowe aparaty ortodontyczne. Rozwój nowoczesnych technologii sprawił, że obecnie jest ich na rynku więcej – jednymi z najczęściej wybieranych przez pacjentów są aparaty samoligaturujące. Jakie są między nimi najważniejsze różnice?
Wady zgryzu to nie tylko problem estetyczny. Mogą one powodować kłopoty z odgryzaniem i żuciem pokarmów, utrzymaniem prawidłowej higieny jamy ustnej, a w konsekwencji – być jedną z przyczyn próchnicy. Dodatkowo, nieleczone wady zgryzu mogą wywoływać:
- problemy z oddychaniem,
- obturacyjny bezdech senny,
- bóle głowy,
- bóle szyi,
- zaburzenia w funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych.
Klasyczny aparat ortodontyczny – czym się wyróżnia?
Jeszcze niedawno pacjenci podejmujący leczenie ortodontyczne mieli do wyboru właściwie tylko klasyczne aparaty ortodontyczne, składające się z zamków (początkowo wyłącznie metalowych, później także ceramicznych lub szafirowych), które przy pomocy kleju mocowało się do powierzchni zębów, a także metalowego łuku, który przy pomocy gumek (ligatur) był łączony z zamkami.
Terapia z użyciem tradycyjnego aparatu ortodontycznego jest dość długa, bo w zależności od rodzaju i stopnia zaawansowania wady, może trwać od kilku do kilkunastu miesięcy
Aparat samoligaturujący – co to jest?
Od pewnego czasu dla pacjentów w trakcie leczenia ortodontycznego dostępne są aparaty samoligaturujące. Od aparatów tradycyjnych różnią się tym, że nie wymagają stosowania ligatur – łuk mocuje się do zamków bezpośrednio za pomocą specjalnej klapki znajdującej się w zamku. Brak ligatur oznacza, że nie trzeba ich wymieniać, dzięki czemu wizyty kontrolne w gabinecie stomatologicznym są rzadsze – dla pacjenta oznacza to sporą oszczędność czasu.
Co ważne, podczas przemieszczania się łuku przez zamki w tradycyjnych aparatach ligatury powodują dość silne, niezbyt przyjemne tarcie. Stosowanie aparatu samoligaturującego sprawia, że przemieszczanie się łuku jest łatwiejsze – z jednej strony minimalizuje to tarcie, z drugiej – wpływa na skrócenie czasu leczenia. Oczywiście brak ligatur ułatwia też utrzymanie właściwej higieny jamy ustnej.
Dobór aparatu ortodontycznego to indywidualna kwestia, zależna od rodzaju wady zgryzu, wieku pacjenta, jego oczekiwań estetycznych, ale i możliwości finansowych. W Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie oferujemy pacjentom zarówno aparaty tradycyjne, jak i samoligaturujące – jeśli chcesz pozbyć się wady zgryzu i cieszyć się pięknym uśmiechem, zgłoś się na konsultacje ortodontyczne. Zapraszamy -> https://ratynscy.pl/kontakt/.