Co do zasady, aparaty ortodontyczne służące do leczenia wad zgryzu dzieli się na aparaty stałe oraz ruchome. Czym się one charakteryzują? W jakich sytuacjach mogą być wykorzystywane? Odpowiadamy na te i inne pytania!
Na początek przypomnijmy, że wady zgryzu to poważne schorzenie, którego nie można lekceważyć! Nieleczone mogą powodować liczne negatywne konsekwencje zdrowotne, np. zwiększać ryzyko próchnicy i chorób przyzębia, przyspieszać ścieranie się zębów, powodować ich ukruszenia, wywoływać napięcia mięśniowe twarzy, zaburzenia pracy stawów skroniowo-żuchwowych, a nawet bóle głowy czy kręgosłupa.
Wybór aparatu ortodontycznego – kryteria
Po kompleksowej diagnostyce wady zgryzu przychodzi czas na wybór odpowiedniej metody leczenia, czyli dobór właściwego aparatu ortodontycznego. Jego zadaniem jest przebudowa tkanki kostnej w obrębie szczęki i żuchwy, dzięki której następuje przywrócenie prawidłowego ułożenia zębów w łukach zębowych. Dobór aparatu zależy od wielu czynników, w tym od:
- rodzaju wady zgryzu,
- wieku pacjenta,
- stopnia rozwoju tkanki kostnej,
- oczekiwań estetycznych,
- etapu leczenia,
- możliwości finansowych.
Aparat ortodontyczny ruchomy – dla kogo?
Aparaty ortodontyczne ruchome, jak sama nazwa wskazuje, można w dowolnej chwili samodzielnie wyjąć z jamy ustnej. Tego typu aparat powinno się nosić przez około 12-14 godzin dziennie, więc zazwyczaj stosowane są na noc. Należy jednak pamiętać, że aparat ruchomy ma dość ograniczone możliwości terapeutyczne – nie przesunie on zębów, nie obróci ich, nie ustawi w pożądanej pozycji. Dlatego aparaty ruchome są dedykowane głównie dzieciom w wieku 4-12 lat, u których występują jeszcze zęby mleczne, ale nie można zwlekać z rozpoczęciem leczenia.
W przypadku pacjentów dorosłych aparaty ruchome stosowane są zazwyczaj na etapie tzw. retencji, czyli utrwalania efektów uzyskanych w trakcie leczenia, po zakończeniu jego zasadniczej fazy. Noszą one nazwę retainerów lub pozycjonerów. Pacjent najczęściej zakłada je na noc – etap retencji trwa w większości przypadków kilka miesięcy, choć są osoby, które muszą użytkować retainery przez całe życie.
Aparat ortodontyczny stały – w jakich przypadkach?
W przypadku dzieci z uzębieniem stałym, nastolatków oraz osób dorosłych w leczeniu wad zgryzu standardowo stosuje się aparaty stałe, które pozostają w jamie ustnej – w zależności od indywidualnych potrzeb – od kilku do kilkunastu miesięcy. Oczywiście istnieje wiele rodzajów aparatów stałych – od najprostszych aparatów metalowych, przez estetyczne aparaty kryształowe aż po zupełnie niewidoczne aparaty lingwalne (montowane na wewnętrznych powierzchniach zębów), które zapewniają najwyższy poziom estetyki. Zaletą aparatów stałych jest także ich szerokie zastosowanie lecznicze – stosuje się je zarówno w przypadku niewielkich wad zgryzu, jak i silnych stłoczeń oraz zaawansowanych wad.
W naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie specjalizujemy się w leczeniu nawet najbardziej zaawansowanych wad zgryzu – dysponujemy nowoczesnymi metodami diagnostyki i terapii, a opieką nad pacjentami zajmują się doświadczeni stomatolodzy. Zapraszamy do kontaktu wszystkie osoby, które chcą raz na zawsze rozprawić się z wadą zgryzu -> https://ratynscy.pl/kontakt/.