elementor-placeholder-image

Torbiel zastoinowa – przyczyny, objawy i leczenie

Jama ustna, czyli początkowy odcinek przewodu pokarmowego, to miejsce, w którym rozwija się bardzo wiele bakterii. Sporo osób zapomina o tym, że o higienę jamy ustnej należy dbać i nie chodzi tu jedynie o mycie zębów. Należy też płukać jamę ustną najlepiej stworzonymi do tego płynami. Należy również pamiętać, że mimo naszych usilnych starań związanych z właściwą higieną jamy ustnej mogą pojawić się w niej Mucocele, czyli torbiele zastoinowe.

Torbiele zastoinowe są to niewielkie wybrzuszenia w naszej jamie ustnej, które mogą powstać przez naruszenie gruczołów ślinowych w dwóch sytuacjach.

Po pierwsze torbiele mogą powstać przez uraz mechaniczny, czyli na przykład przygryzienie wargi – wtedy najczęściej torbiele powstają w okolicach dolnej wargi, jak również pojawiają się na wewnętrznej stronie policzka. Dodatkowo uraz mechaniczny prowadzący do powstania torbieli zastoinowej może być związany z działaniami lekarza stomatologa. Aparat ortodontyczny, czy koronka albo inne rozwiązania dentystyczne mogą prowadzić do urazów, które wywołają powstanie torbieli. Uraz ten prowadzi do przerwania gruczołu produkującego ślinę i przez to powstają torbiele.

Drugim najczęstszym powodem powstawania owych torbieli jest niedrożność przewodów gruczołów znajdujących się w jamie ustnej.

Zapewne każdy choć raz w życiu miał torbiel ślinową zastoinową, tzn. niewielkie wybrzuszenie w jamie ustnej. Najczęściej taka torbiel zanika samoistnie, ale w wielu przypadkach powraca. Jeśli ta zmiana jest bardzo uciążliwa i poczucie dyskomfortu nią wywołane jest bardzo silne, to spokojnie można udać się z takim problemem do chirurga, który usunie torbiel na stałe.

Jama ustna jest stworzona z wielu gruczołów, które produkują ślinę, dzięki której z kolei w naszej jamie ustnej panuje odpowiednie ph. Mimo, że jama ustna jest miejscem, gdzie tworzy się i rozwija wiele bakterii różnego rodzaju, dzięki ślinie wszystko jest unormowane we właściwy sposób. Oczywiście przy niezbędnej higienie jamy ustnej. Pojawiające się torbiele nie są niczym groźnym, chyba, że jest ich bardzo dużo i ślina nie może być normalnie produkowana. Jednak takie zjawiska występują rzadko i są bardzo szybko wychwytywane przez dentystów, którzy powiedzą, co zrobić w takiej sytuacji.

Scroll to Top

Nasze usługi