elementor-placeholder-image

Konsekwencje braku mycia zębów.

Każdy z nas miewa dni, gdy marzy jedynie o tym, żeby położyć się spać. Każdy z nas miewa też dni, gdy wstaje niby rano, ale jednak za późno i nie ma na nic czasu. W jednej i drugiej sytuacji często z powodu zmęczenia lub braku czasu rezygnujemy z mycia zębów. O ile zdarzy się to raz na przysłowiowy ruski rok, to nic nam się nie stanie, ale jeśli sytuacja się powtarza i nie przykładamy dużej wagi do higieny naszej jamy ustnej, to powinniśmy zdawać sobie sprawę z konsekwencji.

O tym, że osoby, które nie myją zębów regularnie częściej mają próchnicę wiemy wszyscy jednak poza próchnicą niemycie zębów może skutkować poważniejszymi konsekwencjami.

W związku z tym, że nie pozbywamy się nadmiaru bakterii z naszej jamy ustnej po pewnym czasie może dojść do zapalenia dziąseł, a takie zapalenie może doprowadzić do uszkodzeń w całym organizmie. Taka sytuacja może doprowadzić do osłabienia naszego układu odpornościowego. Badacze twierdzą, że nieregularne mycie zębów zwiększa możliwość zachorowania na cukrzyce i choroby serca. Osoby niedbające o higienę jamy ustnej są bardziej narażone na udar, zawał mięśnia sercowego, choroby reumatyczne, Alzhaimera czy nawet nowotwór. Jeśli niemycie zębów może dodatkowo wpływać na większe prawdopodobieństwo wystąpienia powyższych stanów chorobowych, to czy faktycznie nie znajdziemy tych dwóch minut rano i wieczorem, żeby umyć zęby, a co za tym idzie uodpornić nasz organizm? Konsekwencje braku mycia zębów są przerażające, jeśli zdamy sobie z nich sprawę będziemy mogli im zapobiegać, a jak wiadomo profilaktyka jest najważniejsza. I choć mycie zębów dwa razy dziennie nie sprawi, że będziemy najbardziej zdrowymi ludźmi na świecie, to na pewno doprowadzi do tego, że nie będziemy dodatkowo obciążać naszego organizmu niepotrzebnymi stanami zapalnymi.

Przedostanie się bakterii z naszej nieoczyszczonej jamy ustnej do organizmu może mieć poważne skutki. Dlatego tak ważne jest, żeby właściwie dbać o swoją jamę ustną. Należy zaopatrzyć się w odpowiednią pastę do zębów, szczoteczkę, płyn do płukania jamy ustnej oraz nić dentystyczną i nie zapominać o regularnych wizytach u stomatologa.

Scroll to Top

Nasze usługi