elementor-placeholder-image

Szybkie sposoby na nocny ból zęba

Ból zęba zazwyczaj jest bardzo dokuczliwy, a w szczególności wtedy, gdy dopadnie nas w nocy. Nadal stosunkowo niewiele jest aptek i gabinetów stomatologicznych czynnych także w godzinach nocnych. Warto zatem być przygotowanym na tego typu przypadki.

W przypadku nocnych bólów przeważnie sięgamy po środki przeciwbólowe dostępne bez recepty takie jak ibuprofen, paracetamol czy pyralgina. Sprawdzajmy zatem regularnie, czy leki, jakie posiadamy, są jeszcze przydatne do spożycia – czasem łyknięcie przeterminowanej tabletki może wprawdzie uśmierzyć ból zęba, ale ostatecznie istnieje duża szansa, że skończy się to dla nas dalszymi powikłaniami.

Jeśli jednak przyjmujemy inne leki, które wykluczają zastosowanie popularnych środków, pamiętajmy, że istnieją także inne metody, aby poradzić sobie z bólem. Jedną z nich są zioła takie jak rumianek czy też szałwia. Wypłukanie ust naparem z tych roślin na pewno nam nie zaszkodzi, a jest bardzo duże prawdopodobieństwo, że znacząco pomoże.

Równie przydatne w takich sytuacjach są goździki, zarówno w postaci ziarenek, jak i olejku. To dlatego, że zawierają one eugenol, który łagodzi ból. Wystarczy rozgnieść jedno ziarenko lub nasączyć wacik olejkiem, a następnie delikatnie przyłożyć je do zęba. Podobną skuteczność ma mieszanka trzech ząbków czosnku i szklanki gorącego mleka. Wypicie takiej ciepłej mikstury o właściwościach antybakteryjnych pomoże ze spokojem dotrwać do rana.

Pamiętajmy jednak, że takiego bólu nie należy lekceważyć – to alarm oznaczający poważny stan zapalny. Dlatego radzimy następnego dnia umówić się do dentysty, aby ten zobaczył, jak się ma sytuacja z danym zębem.

Scroll to Top

Nasze usługi