elementor-placeholder-image

Szczoteczki inne niż wszystkie – specjalistyczny sposób na higienę

Wybierając szczoteczkę do zębów, zazwyczaj koncentrujemy się na tym, czy jej włosie jest twarde czy też miękkie. Czasem zwracamy uwagę na producenta, niekiedy również na kolor. Warto jednak mieć świadomość, że poza standardowymi szczoteczkami istnieją również szczoteczki do zadań specjalnych. Pomagają one w utrzymaniu czystości jamy ustnej w przypadku, gdy zwykła szczoteczka nie wystarcza. Przedstawiamy krótki przegląd nietypowych szczoteczek do zębów.

1. Szczoteczka międzyzębowa

Jak sama nazwa wskazuje, służy ona do dokładnego czyszczenia przestrzeni międzyzębowych. Składa się z cienkiego drutu wokół którego jest skręcone włosie – zazwyczaj przyjmuje kształt stożka lub walca. Przy zakupie lepiej zwróćmy uwagę na rozmiar: za duża szczoteczka może doprowadzić do podrażnień, podczas gdy za mała nie będzie dokładnie czyścić.

2. Szczoteczka ortodontyczna

Ten typ szczoteczki przeznaczony jest dla osób, które noszą aparat nazębny, który uniemożliwia dokładne mycie zębów zwykłą szczoteczką. Na główce szczoteczki ortodontycznej znajdują się dwa typy włosia – dłuższe i krótsze. Pierwsze z nich, zewnętrzne, czyści zęby pod i nad zamkami, a drugie, wewnętrzne, czyści sam aparat.

3. Szczoteczka jednopęczkowa

Dzięki jednej małej kępce włosia szczoteczka jednopęczkowa pozwala na dotarcie w miejsca, gdzie zwyczajne szczoteczki nie dają rady – przede wszystkim chodzi o zęby stłoczone, wychylone z łuku, a także o policzkową powierzchnię zębów trzonowych.

4. Szczoteczka do protez

Służy przede wszystkim do czyszczenia protez zębowych, a w szczególności ich trudno dostępnych miejsc, ale można ją wykorzystać również w przypadku ruchomych aparatów ortodontycznych oraz szyn retencyjnych lub relaksacyjnych. Ma większą główkę niż zwyczajna szczoteczka oraz posiada twarde, równo ustawione włosie.

5. Szczoteczka pooperacyjna

Ten rodzaj szczoteczki przeznaczony jest dla osób, które są świeżo po zabiegu operacyjnym w obrębie jamy ustnej. Dzięki miękkiemu włosiu podczas czyszczenia i usuwania płytki nazębnej nie dochodzi do podrażnienia gojących się miejsc, dzięki czemu rekonwalescencja jest szybsza.

Scroll to Top

Nasze usługi