elementor-placeholder-image

Nić dentystyczna w paru słowach

Aby cieszyć się zdrowymi zębami nie wystarczy tylko używać szczoteczki. Równie istotne jest nitkowanie zębów. Dlaczego jest ono takie ważne?

Resztki jedzenia, które pozostają między zębami, są bardzo dobrym pożywieniem dla bakterii, które uszkadzają szkliwo, ostatecznie doprowadzając do powstania próchnicy. W tych samych szczelinach kryje się osad, który gdy stwardnieje, zamienia się w kamień nazębny wywołujący paradontozę oraz stany zapalne dziąseł.

Można tego uniknąć poprzez stosowanie nici dentystycznej. W sklepach można znaleźć mnóstwo produktów różniących się od siebie grubością czy też materiałem. Warto zatem wypróbować kilka różnych nici, aby znaleźć taką, która będzie nam najbardziej odpowiadać: pamiętajmy, że musi ona bezproblemowo i bezboleśnie wchodzić w przestrzenie międzyzębowe. Bierzmy pod uwagę, czy konkretna nić pasuje do naszych zębów i dziąseł: jeśli zmagamy się z krwawieniem dziąseł lub mamy zęby przylegające do siebie, lepiej zdecydować się na cienkie nici. Z kolei jeśli posiadamy aparat na zęby, rozważmy zakup nici, która podczas kontaktu ze śliną zwiększa swoją objętość, a co za tym idzie, dokładniej czyści trudne miejsca.

Jeśli chodzi o czyszczenie zębów, koniecznie trzeba przed tą czynnością umyć ręce, aby nie doprowadzić do przeniesienia bakterii z dłoni do ust. Do nitkowania urywamy mniej więcej 40 cm nici, którą nawijamy na ręce tak, aby między palcami znajdowały się 2-3 cm nitki. Samo czyszczenie jest banalnie proste – przesuwamy nić między zębami od góry do dołu, od powierzchni tuż przy dziąśle, aż po samym zębie. Czynność powtarzam, aż wyczyścimy wszystkie zęby.

Scroll to Top

Nasze usługi