Higiena jamy ustnej nie polega wyłącznie na myciu zębów. Wręcz przeciwnie – równie intensywnie należy dbać o to, aby język pozostawał czysty. Dlaczego? Ponieważ bakterie żyją nie tylko na zębach, ale również na naszym podniebieniu, policzkach i języku. Przedstawiamy kilka najważniejszych korzyści płynących z czyszczenia języka.
1. Świeży oddech
„The Journal of American Dental Association” opublikował wyniki badań, z których wynika, że aż 90% procent przypadków brzydkiego zapachu z jamy ustnej wywołują drobnoustroje. Dodatkowo bakterie pozostające na języku zwiększają ryzyko halitozy. Wniosek jest prosty – aby nasz oddech nie był negatywnie zniewalający, lepiej pamiętać o języku podczas porannej toalety!
2. Zmniejszone ryzyko chorób zębów i jamy ustnej
Łatwo się domyśleć, że bakterie lubią się kryć w różnego rodzaju zakamarkach, aby móc znienacka zaatakować. Oprócz przestrzeni międzyzębowych, idealnym miejscem dla nich pozostaje język, którego zazwyczaj nie czyścimy. Na dodatek warunki, jakie panują w jamie ustnej, są wręcz idealne, jeśli chodzi o rozwój mikrobów.
3. Wzmocnienie odporności
Znaczna ilość zarazków i bakterii wnika do naszego organizmu właśnie przez jamę ustną. Nawet jeśli nie zaatakują naszych zębów, to istnieje ryzyko, że mogą przyczynić się do wielu innych, często bardzo poważnych chorób narządów wewnętrznych. Częste nawroty przeziębienia również mogą być spowodowane niepełnym dbaniem o higienę jamy ustnej – drobnoustroje lubią się kryć na tylnej części języka.
4. Bezpieczne serce
Bakterie, które wywołują stany zapalne, mogą w ostateczności doprowadzić do wielu ciężkich powikłań – zalicza się do nich m.in. miażdżyca czy nawet zawał serca. Regularne czyszczenie języka pozwala uniknąć tego typu niechcianych dolegliwości.
5. Wsparcie dla układu pokarmowego
Dzięki regularnemu oczyszczaniu języka, znacznie usprawniona zostaje produkcja śliny, zawierającej amylazę ślinową – enzym rozkładający pokarm. W ten sposób proces trawienia, który zaczyna się właśnie w jamie ustnej, przebiega szybciej i bez większych problemów.