elementor-placeholder-image

Przyczyny i zapobieganie nadwrażliwości zęb

Nadwrażliwość zębów to coraz częstszy problem, na który uskarżają się pacjenci. Silny ból podczas jedzenia ciepłych lub zimnych potraw to typowe zjawisko nadwrażliwości zębów.

Przyczyną nadwrażliwości są przede wszystkim nieprawidłowe nawyki higieniczne, a także nieodpowiednia dieta. To, co jemy ma bardzo duże znaczenie i wpływ na nasze zęby. Jedzenie cytrusów, picie gazowanych napojów i kwaśnych soków sprzyja osłabianiu szkliwa, a tym samym osłona naszych zębów ulega demineralizacji i pojawia się nadwrażliwość.

Nadwrażliwości sprzyja również nieprawidłowa technika mycia zębów. Zbyt twarda szczoteczka do zębów i złe szczotkowanie może powodować osuwanie się dziąseł i wtedy szyjki zębowe narażone są na działanie ciepłych bądź zimnych produktów, co powoduje przeszywający ból. Stosowanie silnie ścierających i czyszczących past do zębów również sprzyja powstawaniu nadwrażliwości.

Bóle zębów z powodu nadwrażliwości pojawiają się również z wiekiem i są nieuniknione. Z czasem dziąsła same się osuwają i ciężko temu zaradzić. Z pewnością sprzyjają temu zapalenia dziąseł, nieprawidłowa higiena jamy ustnej, ale także przyjmowanie niektórych leków może osłabiać szkliwo.

Bóle zębów spowodowane nadwrażliwością to poważna sprawa i nie powinniśmy tego bagatelizować. Pierwszym krokiem w walce z problemem powinna być wizyta u stomatologa. Tylko profesjonalista może ocenić stan naszego uzębienia, określić powód nadwrażliwości i dobrać odpowiednie leczenie. Na nadwrażliwość zębów stosuje się przede wszystkim żele zawierające fluor, które zamykają kanaliki zębiny i zęby nie reagują na zmianę temperatur przyjmowanych pokarmów.

Ponadto ważną zasadą w profilaktyce nadwrażliwości zębów jest odpowiednia higiena jamy ustnej. Szczoteczka powinna być albo miękka albo średnia, a zęby myjemy okrężnymi ruchami, bo poziome ruchy kaleczą dziąsła. Złotą zasadą jest mycie zębów po każdym posiłku, ale nie zaraz po zjedzeniu cytrusów, ponieważ sok z tych owoców pozbawia zęby warstwy ochronnej i wtedy szczotkowanie zębów może osłabić szkliwo. Dodatkowo warto używać płynów do płukania jamy ustnej i nici dentystycznej. Dzięki temu zapobiegamy próchnicy i powstawaniu płytki nazębnej, a tym samym zapobiegamy nadwrażliwości zębów.

 

Scroll to Top

Nasze usługi