elementor-placeholder-image

Jak prawidłowo myć zęb

Prawidłowo utrzymywana higiena jamy ustnej jest najważniejszym etapem w walce o zdrowe, białe zęby. Jest również tym najprostszym, bo nie kosztuje Cię prawie nic, a przede wszystkim nie wymaga dużej ilości Twojego cennego czasu. Przekonaj się, jak niewiele potrzeba, by odpowiednio zadbać o czystość i biel swoich zębów!

Potrzebujesz jedynie:

a) 3 minut

b) Odpowiednio dobranej szczoteczki – jeśli występuje u Ciebie nadwrażliwość zębów lub odsłonięte szyjki dziąseł, wybierz włosie miękkie lub o średniej twardości; co więcej, stomatolodzy polecają stosowanie szczoteczek elektrycznych, ponieważ skuteczniej radzą sobie z usuwaniem nalotu na zębach i w szczelinach międzyzębowych

c) Dobrej jakości pasty do zębów – upewnij się, że zawiera fluor lub inne korzystne dla Twoich zębów związki, np. wapń, chlorek potasu

d) Nici dentystycznej – dzięki niej z łatwością pozbędziesz się resztek jedzenia zgromadzonych między zębami. W ten sposób usuwasz o 40% więcej płytki nazębnej niż przy samym szczotkowaniu

e) Płynu do płukania jamy ustnej

Musisz wykonać tylko 3 kroki:

1. Owiń odpowiednio długi kawałek nici dentystycznej na końcach palców wskazujących, wsuń nitkę pomiędzy sąsiadujące zęby i poruszaj na boki, od podstaw zębów ku górze.

2. Po wykonanym nitkowaniu przejdź do szczotkowania. Istnieje wiele technik, które możesz stosować naprzemiennie, ale stomatolodzy najczęściej polecają:

a) metodę wymiatającą, czyli poruszanie szczoteczką pionowo tak, by jej włosie wymiatało resztki jedzenia i nalot od nasady zębów      aż po ich końce

b) metodę okrężną, która polega na wykonywaniu pulsacyjnych, okrężnych ruchów

Warto usunąć też nalot zgromadzony na języku. Możesz użyć do tego szczoteczki, przejeżdżając nią delikatnie od tyłu do przodu języka.

3. Aby usunąć resztki pasty do zębów, wypłucz jamę ustną płynem do tego przeznaczonym. Dzięki temu Twój oddech dłużej pozostanie świeży, a zęby czyste.

Cały proces powtarzaj minimum dwa razy dziennie, by zapobiegać namnażaniu się bakterii wewnątrz jamy ustnej. Warto też szczotkować lub płukać zęby po każdym posiłku dla utrzymania stałego poziomu pH. Pamiętaj, że mycie zębów nie powinno trwać mniej niż trzy minuty. Higiena jamy ustnej i odcień Twoich zębów zależy od wielu czynników, ale to właśnie prawidłowe czyszczenie jest pierwszym krokiem do posiadania zdrowego, olśniewająco białego uśmiechu.

dr Katarzyna Ratyńska, ortodonta w Dental Clinic Józefów

Scroll to Top

Nasze usługi