Protetyka komputerowa, czyli projektowanie uzupełnień zębów

Czasy, gdy trzeba było zaciskać usta w obawie przed ujawnieniem braków w uzębieniu już dawno minęły. Obecnie dziedzina stomatologii rozwija się tak dynamicznie, że istnieją innowacyjne techniki umożliwiające stworzenie uzupełnień zębowych i to co ciekawe za pomocą komputera. Jak to możliwe?

System CAD/CAM

W dziedzinie protetyki stomatologicznej zagościła pionierska technologia CAD/CAM, jaka pozwala na precyzyjne, szybkie i sprawne zaprojektowanie komputerowe oraz wytwórstwo z pomocą komputera profesjonalnych koron, licówek, mostów, łączników, wkładów inlay oraz onlay idealnie dostosowanych do ubytków danego pacjenta.

Z duchem czasu

Obecnie medycyna, w tym stomatologia, są na tyle zaawansowane, że nie ma sensu pozostawanie wiernym klasycznym technikom, które dominowały niegdyś a dziś – wypierane sukcesywnie przez nowatorskie rozwiązania – odchodzą do lamusa. Po co bowiem robić starodawną metodą wycisk, a następnie charakterystyczny odlew gipsowy, profilować koronę i trudzić się z umiejscowieniem na niej korony porcelanowej, kiedy o wiele szybciej da się zrobić uzupełnienia zębów poprzez wykorzystanie właśnie omawianego tu projektowania cyfrowego. Jest to nie tylko znacznie wygodniejsze, ale również zdecydowanie bardziej dokładne niż żmudna, manualna praca, przy której wystarczyła zaledwie chwila nieuwagi czy drobna niestaranność, aby do odlewu gipsowego dostało się zbyt wiele wody, a odlew stawał się od razu nieprecyzyjny. Niestety często brak idealności klasycznego odlewu wynikał nie z niedokładnej pracy technika, ale z zupełnie naturalnych zjawisk fizycznych – nie zapominajmy, że kiedy gips schnie, ulega skurczeniu. W przypadku systemu CAD/CAM takich problemów nie ma, ponieważ uzupełnienia są w stu procentach dostosowane do pacjenta. Nie ma konieczności składania kilkurazowych wizyt na fotelu dentystycznym. W renomowanych gabinetach tego typu zabieg to zaledwie jedno spotkanie pacjenta ze stomatologiem.

Coś więcej niż wygoda

Mniejsza fatyga wykonującego uzupełnienie oraz komfort pacjenta to jednak nie wszystkie plusy zastosowania techniki CAD/CAM w dziedzinie stomatologii. Kolejną istotną zaletą, w zasadzie chyba najważniejszą, jest wytrzymałość jaka wiąże się z realizacją wypełnień ubytków taką metodą. System cyfrowy nie ogranicza lekarza do użycia narzuconego materiału wytwórczego, jak ma to miejsce w przypadku standardowych odlewów gipsowych. Do wyboru specjalista ma znacznie więcej tworzyw. Są one niesamowicie solidne, a w konsekwencji okazują się tym samym bardziej długotrwałe niż klasyczne uzupełnienia wykonywane manualnie.

Zdjęcie robione skanerem

Zastosowanie systemu CAD/CAM nie wywołuje w żadnym stopniu bólu. Nie jest też dla pacjenta nieprzyjemne. Polega to na wprowadzeniu przez stomatologa specjalnego skanera, który zakończony jest kamerką robiącą zdjęcia miejsca, gdzie ma się pojawić uzupełnienie. Dodatkowo na zdjęciach uchwycone są też zęby znajdujące się dookoła ósemki, dzięki czemu dentysta ma trójwymiarowy obraz zgryzu. Takie „fotografowanie” zajmuje parę minut. Na tym jednak precyzowania nie koniec. W projekcie nanoszone mogą być poprawki, zmiany czy modyfikacje. Co istotne, niedokładności są wykrywalne już przez sam komputer. Ostateczna wersja projektu jest natomiast dostosowywana do wirtualnego bloczka, który wybiera się z określonego materiału. Następnie przesyłany jest on do frezarki numerycznej. Tak dochodzi do wycinki oraz polerowania wypełnienia. Ostatecznie uzupełnienie trafia do szczęki pacjenta.

 

Scroll to Top

Nasze usługi