elementor-placeholder-image

Ósemki – najważniejsze fakty i informa

Niby zęby mądrości a jednak zamiast skoku IQ raczej dostrzegalny jest stan otępienia, osłabienie organizmu, rozdrażnienie i trudności z zebraniem myśli. Dlaczego ósemki tak bolą? Po co one są? Jak to możliwe, że wyrastają u dorosłego człowieka? Wszystko, co powinieneś wiedzieć na ten temat przedstawimy w poniższych fragmentach niniejszego tekstu. Zapraszamy do lektury.

Nie każdego natura obdarza

Zanim przejdziemy do szczegółów dotyczących ósemek, warto zaznaczyć, że zęby mądrości nie wyrastają u każdego. Wynika to głównie ze sposobu odżywiania, jaki obecnie dominuje a dokładniej z nadmiernego spożywania mocno przetworzonych produktów. W konsekwencji tego dochodzi do swego rodzaju zmniejszenia się szczęki w porównaniu ze szczękami wcześniejszych pokoleń. A jeszcze prościej – na ósemki zwyczajnie brakuje nam miejsca.

Nie ma reguły

To, kiedy padnie na Ciebie kolej i zaczniesz doświadczać uczucia wyrzynania się ósemek to sprawa indywidualna. Ciężko jest w tym przypadku generalizować, bowiem u każdego jest to zupełnie inny czas. Najczęściej zęby mądrości zaczynają się pojawiać w okresie między 17 a 25 rokiem życia, aczkolwiek nie będzie nic dziwnego, gdy ostatnie z trzonowców pojawią się przykładowo po czterdziestce. W skrajnych sytuacjach stomatolodzy notują nawet przypadki wyrastania ósemek u seniorów, zwłaszcza tych, którzy noszą ruchome protezy, jakie regularnie powodują ucisk a to z kolei stymuluje wyrzynanie się zębów mądrości.

Nie bagatelizuj

Niestety nierzadko ósemki są kłopotliwe nie tylko ze względu na ból, jaki towarzyszy ich wyrzynaniu się, ale także stanowią poważny problem natury zdrowotnej. Sygnałem alarmującym, że prawdopodobnie trzeba będzie je usunąć jest brak miejsca w łuku na tyle, aby ósemki wyszły ponad dziąsło, nie wpływając na pozostałe zęby. Często dzieje się tak, że ostatnie z trzonowców osadzają się na dotychczasowym uzębieniu, powodując ich skrzywienie. Lekceważenie takiego stanu rzeczy może natomiast prowadzić do powstania poważnych wad zgryzu. Niekiedy skutki zaniedbania są jeszcze większe – ósemki powodują uszkodzenia korzeni siódemek. Czasem wyrastają na bokach, a to przyczynia się do ranienia wewnętrznej strony policzka. Stomatolodzy winią też ósemki za problemy z wtórną paradontozą siódemek. Niewłaściwy kierunek rośnięcia zębów mądrości utrudnia w dużym stopniu dokładne szczotkowanie tych okolic, a więc nietrudno o gromadzenie się w tzw. kieszonkach, czyli przestrzeniach pod płatem dziąsła, pozostałości jedzenia. To natomiast wywołuje próchnicę przez co zęby te bardzo szybko ulegają zepsuciu oraz rozmaitym stanom zapalnym, jakie utrudniają normalne funkcjonowanie. Niekiedy przy zębach mądrości powstają również niebezpieczne torbiele.

Ekstrakcja obowiązkowa, gdy…

Usunięcie ósemki jest zalecane w różnych przypadkach. Po pierwsze, ząb kwalifikuje się do ekstrakcji, jeżeli wyrasta nienaturalnie – krzywo, nachodzi na policzek, przesuwa inne zęby, brak dla niego wystarczającego miejsca w łuku zębowym, a nasza szczęka na dodatkowe trzonowce jest po prostu zbyt mała. Po drugie, konieczne jest pozbycie się ósemek, kiedy stomatolog stwierdzi obecność w nich próchnicy w zaawansowanym stopniu. Mocno zniszczony ząb powinien zostać usunięty jak najszybciej, bowiem w przeciwnym razie wymagane będzie poddanie go wynerwieniu, czyli podjęcie się leczenia kanałowego. Nie dość, że jest to zabieg mało przyjemny, czasochłonny oraz kosztowny, z racji ulokowania ósemek w trudno dostępnym miejscu nie zawsze również w pełni skuteczny.

Z pomocą chirurga

Biorąc pod uwagę usytuowanie zębów mądrości na końcu łuku zębowego, a także liczne trudności wynikające nierzadko z niewłaściwego kierunku ich wyrzynania się, zatrzymanie czy stan zapalny wywołany przez bakterie, ekstrakcja ósemek powinna być dokonywana przez doświadczonego chirurga szczękowego. Wielokrotnie potrzebne będzie przecięcie dziąsła a może i nawet nie obejdzie się bez wiercenia w kości. Zabieg przypomina małą operację i wykonywany jest najczęściej w znieczuleniu miejscowym. W cięższych przypadkach pacjent przyjmowany jest na oddział a ekstrakcję robi się pod narkozą. Przeważnie, przy braku jakichkolwiek powikłań, usuwanie ósemki zajmuje jakieś pół godziny. W miejsce po trzonowcu dentysta zakłada na dziąsło szwy. Pacjent zażywa przez najbliższe dni antybiotyk oraz lekarstwa przeciwbólowe. Przy bardziej skomplikowanych zabiegach występuje opuchlizna.

Skuteczne wskazówki

Do zabiegu ekstrakcji zęba mądrości nie trzeba się wprawdzie specjalnie przygotowywać, ale warto wiedzieć, co robić bezpośrednio po usunięciu ósemki, aby jak najszybciej wrócić do formy. Na opuchliznę idealnie zadziała lód w dowolnej postaci – zwykłe kostki przykładane do policzka, zimne okłady robione co jakiś czas, woreczek z mrożonkami przystawiany do spuchniętej części twarzy. Bezwzględnie zakazane jest szorowanie okolicy usuniętego zęba w ciągu pierwszej doby po ekstrakcji Kategorycznie zabrania się również palenia papierosów. Nie jest zalecane także silne siąkanie nosa, aby nie doszło do zerwania szwów. Stomatolodzy ostrzegają też przed spożywaniem większych ilości nabiału w ciągu paru dni od wykonania zabiegu, aby nie doszło go zgnicia dziąsła. Nie wolno pić przez słomkę, ani gryźć twardych produktów. Do spożywania zaleca się zwłaszcza miękkie pokarmy, najlepiej w postaci papek jak dla malucha. Ważne również, aby jedzone dania były w temperaturze pokojowej, nie wrzące. Odstawić na pewien czas warto również kofeinę, która może doprowadzić do krwotoku, wywołując skok ciśnienia.

Scroll to Top

Nasze usługi