Każda przyszła mama stara się w jak najlepszy sposób dbać o swoje zdrowie w taki sposób, aby nie zaszkodzić swojemu dziecku. Podobnie ma się sprawa z troską o stan swojego uzębienia – trzeba pamiętać, co można w trakcie tych dziewięciu miesięcy robić z zębami. Prześwietlamy zatem 5 najpopularniejszych mitów na temat dbania o zęby w trakcie ciąży.
1. W czasie ciąży można leczyć ubytki – PRAWDA
Nic nie stoi na przeszkodzie, aby wyleczyć ubytki próchnicowe w czasie, kiedy spodziewamy się dziecka. Koniecznie jednak musimy o tym wspomnieć stomatologowi, aby ten mógł dobrać odpowiednie preparaty, w tym takie znieczulenie, które nie obkurczy naczyń krwionośnych. Same materiały do wypełnień są bezpieczne i nie przenikają przez ząb.
2. Próchnica nie wpływa na przebieg ciąży oraz porodu – FAŁSZ
Według badań przeprowadzonych przez amerykańskich naukowców na 297 kobietach, bakterie próchnicowe nie dość, że mogą wywoływać przedwczesny poród, to jeszcze wpływają na niską masę urodzeniową dziecka. Dodatkowo istnieje spora szansa, że owe bakterie przedostaną się drogą krwionośną do macicy, czego efektem mogą być powikłania ciąży.
3. Będąc w ciąży nie należy wykonywać rentgenu zębów – PRAWDA
W czasie ciąży niezalecane jest wykonywanie jakichkolwiek zdjęć rentgenowskich z obawy przed uszkodzeniem dziecka przez promieniowanie. Z tego samego powodu należy unikać także tomografii komputerowej. RTG zębów może być zlecone przyszłej mamie wyłącznie w wyjątkowych sytuacjach, jak nagłe i groźne urazy – w takim przypadku plusy z wykonania zdjęcia są znacznie większe niż potencjalne ryzyko uszkodzenia płodu.
4. W czasie ciąży stan zębów się nie zmienia – FAŁSZ
Miesiące oczekiwania na potomka są dla kobiet czasem, w którym większość z nich skarży się na pogorszenie stanu zdrowia jamy ustnej. Jest to wina hormonów, które wpływają na dziąsła i rozpulchniają je – powszechnie nazywa się taką dolegliwość ciążowym zapaleniem dziąseł. Z kolei obecne w pierwszych tygodniach ciąży mdłości i wymioty uszkadzają szkliwo.
5. Warto poczekać z wybielaniem zębów aż urodzimy – PRAWDA
Substancji używanych do wybielania zębów, a także promieniowania lampy polimeryzacyjnej, nigdy nie przetestowano pod względem działania na płód dlatego, że to nieetyczne. Poza tym wybielanie jest zabiegiem estetycznym, a nie zdrowotnym, toteż odczekanie paru miesięcy na pewno nam nie zaszkodzi. W czasie ciąży lepiej też poczekać z leczeniem implantologicznym i ortodontycznym, gdyż są to stresujące zabiegi, które mogą wpłynąć na stan zdrowia dziecka ze względu na konieczność wykonania zdjęć RTG.