Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Najpopularniejsze metody wybielania zębów

Każdy z nas marzy o pięknym, idealnie białym uśmiechu. Niestety – nikt nie rodzi się ze śnieżnobiałymi zębami, a dodatkowo są one narażone na rozmaite czynniki powodujące żółknięcie i przebarwienia. Wówczas z pomocą przychodzą nowoczesne metody wybielania zębów – część z nich stosować można w domu, zaś na profesjonalne zabiegi wybielające zapraszamy do naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie!

Zęby mogą tracić swoją naturalną biel z różnych przyczyn. Powoduje to m.in. niedokładna higiena jamy ustnej, spożywanie dużych ilości barwiącej żywności, częste picie kawy i herbaty czy palenie papierosów. Na odcień zębów wpływ mają predyspozycje genetyczne, przyjmowanie niektórych leków (np. antybiotyków z grupy tetracyklin w dzieciństwie), pewne choroby ogólnoustrojowe (np. schorzenia wątroby), a nawet wiek – u osób starszych zęby są ciemniejsze niż u młodych. Na szczęście współczesna stomatologia potrafi sobie radzić z większością tych przypadków. Pomagają w tym nowoczesne metody wybielania zębów.

Domowe metody wybielania zębów

Pacjenci mogą kupić w sklepach, aptekach i drogeriach wiele rozmaitych preparatów do domowego wybielania zębów. Są to np. wybielające pasty do zębów, lakiery, żele czy przyklejane do przednich powierzchni zębów paski wybielające. Przed ich zastosowaniem należy pamiętać o kilku kwestiach. Po pierwsze – wybielające pasty do zębów mają zazwyczaj dość wysokie stężenie substancji ściernych, określanych wskaźnikiem RDA. Substancje te podczas szczotkowania wpływają na szkliwo, ścierając z niego powierzchowne przebarwienia. Należy mieć świadomość, że zbyt długie stosowanie past wybielających o bardzo wysokich wskaźnikach RDA (nawet powyżej 180) może doprowadzić do nieodwracalnych uszkodzeń szkliwa. Dlatego trzeba je stosować zgodnie z zaleceniami producenta.

Podobnie jest z różnego rodzajami lakierami czy żelami wybielającymi. Stosowane nieprawidłowo, zbyt długo, w za dużej ilości mogą np. podrażniać błony śluzowe jamy ustnej lub dziąsła. Tu również należy więc trzymać się zaleceń producenta i kupować jedynie preparaty bezpieczne, od renomowanych producentów, poddane odpowiednim testom lub wcześniej skonsultować ich użycie ze swoim dentystą. Absolutnie zaś nie wolno stosować past czy innych preparatów dostępnych w Internecie na różnego rodzaju chińskich platformach zakupowych! Mogą być one poważnym zagrożeniem dla naszego zdrowia!

Profesjonalne metody wybielania zębów

Wybielaniu zębów można poddać się również w gabinecie stomatologicznym – wówczas pacjent ma pewność, że terapia będzie bezpieczna oraz skuteczna. Warto pamiętać, że pasta wybielająca może poprawić odcień zębów o 1-2 odcienie, wybielanie profesjonalne – nawet o kilkanaście. W Ratyńscy Dental Clinic oferujemy naszym pacjentom nowoczesne wybielanie nakładkowe oraz z wykorzystaniem lampy Beyond. Warto pamiętać, że aby się im poddać, należy mieć wyleczone wszystkie ubytki i ewentualne choroby przyzębia, a zęby powinny być oczyszczone z kamienia i osadów.

• Nakładkowe wybielanie zębów – rozpoczyna się od wizyty w gabinecie i pobrania wycisków szczęki i żuchwy pacjenta. Na ich podstawie wykonuje się dopasowane do anatomicznej budowy jamy ustnej pacjenta nakładki (szyny), które następnie pacjent, odpowiednio poinstruowany przez stomatologa, wypełnia profesjonalnym żelem wybielającym. Nakładki z żelem zakłada się zazwyczaj na noc, a cała terapia trwa od 7 do 10 dni. Po ustabilizowaniu się koloru (trwa to około dwóch tygodni), stomatolog może dopasować do niego odcień ewentualnych wypełnień oraz uzupełnień protetycznych. W zależności od indywidualnych predyspozycji, efekt zabiegu utrzymuje się przez około dwa lata.

• Wybielanie zębów lampą Beyond – ten zabieg wykonuje się w gabinecie stomatologicznym. Lekarz najpierw zabezpiecza dziąsła i szyjki zębowe, a następnie nakłada na zęby preparat wybielający zawierający nadtlenek wodoru o ściśle określonym stężeniu. Zęby są naświetlane specjalną lampą Beyond – jej światło aktywuje preparat i sprawia, że wnika w głąb zęba i tam usuwa przebarwienia. Zabieg można powtórzyć 2-4 razy – nie jest on bolesny, ale przez około dwa dni może utrzymywać się nadwrażliwość zębów. Po jego zakończeniu, zgodnie z zaleceniami lekarza, należy utrzymywać tzw. białą dietę, czyli unikać produktów zawierających barwniki.

Co jeszcze trzeba wiedzieć?

Należy pamiętać, że efekty nawet najnowocześniejszego wybielania w gabinecie nie są dane pacjentowi raz na zawsze – zależą od indywidualnych predyspozycji, nawyków żywieniowych, a także higieny jamy ustnej oraz regularnie przeprowadzanych zabiegów profesjonalnej higienizacji.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych zabiegami profesjonalnego wybielania zębów zapraszamy do naszej Ratyńscy Dental Clinic – gwarantujemy opiekę doświadczonych lekarzy stomatologów, indywidualne podejście do każdego pacjenta oraz dostęp do najnowocześniejszych technologii. Zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę w dogodnym dla Ciebie terminie -> https://ratynscy.pl/kontakt/. Zapraszamy!

Scroll to Top

Nasze usługi