Trudno o bardzo dokładne dane statystyczne, ale szacuje się, że z wadami zgryzu – różnego rodzaju, o rozmaitych przyczynach i nasileniu – może borykać się nawet 60-75% światowej populacji. Niestety, nadal bardzo niewielka grupa osób zgłasza się na leczenie ortodontyczne. Pacjenci nie zdają sobie sprawy, że nieleczone wady zgryzu mogą skutkować bardzo poważnymi konsekwencjami – i to nie tylko dla jamy ustnej, ale dla całego organizmu.
Przyjmuje się, że w większości przypadków wady zgryzu mają podłoże genetyczne oraz rodzinne, choć oczywiście istnieje wiele czynników, które zwiększają ryzyko ich wystąpienia. U dzieci może to być zbyt długie karmienie butelką, bardzo częste ssanie przez malucha smoczka lub kciuka. U dorosłych z kolei wady zgryzu mogą być spowodowane urazami mechanicznymi skutkującymi nieprawidłowym ułożeniem szczęki, szkodliwymi nawykami, takimi jak podgryzanie długopisu podczas pracy, a także guzami jamy ustnej.
Konsekwencje wad zgryzu u dzieci
Warto uświadomić sobie, że o zęby dziecka należy dbać już od pierwszych dni jego życia – konieczna jest odpowiednia higiena jamy ustnej (najpierw dziąseł i błon śluzowych, później również wyrzynających się kolejno ząbków), a także stała kontrola stomatologiczna. Na pierwszą wizytę w gabinecie stomatologicznym warto wybrać się wtedy, gdy u dziecka rozpoczyna się proces ząbkowania – lekarz sprawdzi, czy przebiega ono prawidłowo. Ważne jest także to, że dziecko najzwyczajniej w świecie przyzwyczaja się do dentysty oraz leczenia stomatologicznego, co może rzutować na jego dorosłe życie.
Niestety, w praktyce często bywa tak, że dzieci trafiają do dentysty dopiero wtedy, gdy z zębami dzieje się coś niedobrego: pojawiają się w nich ubytki, bolą czy rosną krzywo i nie mieszczą się w łuku. Wśród wielu rodziców pokutuje stereotyp, że mleczaków nie trzeba leczyć, bo i tak wypadną, co oczywiście jest poglądem nieprawidłowym i bardzo szkodliwym! Nieleczone wady zgryzu u dzieci mogą np. prowadzić do problemów z prawidłowym wyrastaniem zębów stałych, ich uszkodzeń i szybkiego ścierania. Utrudniają one utrzymanie prawidłowej higieny jamy ustnej, przez co zwiększa się ryzyko wystąpienia próchnicy oraz chorób dziąseł. Bywa i tak, że u maluchów z nieleczonymi wadami zgryzu pojawiają się kłopoty z prawidłową wymową, co wymusza również podjęcie terapii logopedycznej. W skrajnych przypadkach wady zgryzu mogą bardzo utrudniać normalnie odgryzanie i żucie pokarmów.
Wady zgryzu u dorosłych – czym mogą skutkować?
Podobnie jak u dzieci, tak również u osób dorosłych nieleczone wady zgryzu mogą mieć bardzo poważne konsekwencje. Przede wszystkim krzywe, stłoczone czy nachodzące na siebie zęby bardzo utrudniają, a czasem nawet uniemożliwiają przestrzeganie zasad higieny jamy ustnej. Trudno jest dotrzeć szczoteczką do wszystkich powierzchni zębowych, nie ma możliwości zastosowania nici dentystycznej. To z kolei znacznie zwiększa ryzyko występowania próchnicy oraz paradontozy, które również obarczone są poważnymi powikłaniami. Jak dowiodły badania naukowe, próchnica zwiększa ryzyko chorób serca i nerek, może powodować przedwczesny poród u ciężarnych, a nawet łączy się ją z niektórymi typami nowotworów. Z kolei paradontoza i inne choroby zapalne dziąseł mogą mieć związek ze zwiększonym ryzykiem wystąpowania Alzheimera.
To niestety dopiero początek możliwych powikłań. Nieprawidłowo ułożone zęby szybciej się ścierają, są również bardziej narażone na kruszenie się czy ułamywanie. To z kolei prowadzi nie tylko do zaburzeń estetyki uśmiechu, ale również problemów z normalnym spożywaniem posiłków. Trudniej jest odgryźć kęs pokarmu, dobrze go przeżuć i rozdrobnić. Połykanie dużych kawałków jedzenia może natomiast skutkować problemami trawiennymi.
Nie można zapominać o powikłaniach w obrębie stawów skroniowo-żuchwowych. Nieleczone wady zgryzu bywają przyczyną zaburzeń w ich funkcjonowaniu, a to może objawiać się strzelaniem szczęki podczas mówienia i ziewania, bólem szczęki, a nawet bólami głowy czy części szyjnej kręgosłupa.
Leczenie ortodontyczne w Ratyńscy Dental Clinic
Współczesna ortodoncja umożliwia skuteczne leczenie nawet bardzo skomplikowanych wad zgryzu – zarówno u dzieci, jak i dorosłych, i to bez względu na wiek – nie jest prawdą, że istnieje górna granica wieku, w którym można rozpocząć terapię. Leczenie ortodontyczne to inwestycja w swoje zdrowie, piękny uśmiech oraz pewność siebie!
W naszej klinice oferujemy pacjentom kompleksową diagnostykę oraz leczenie wad zgryzu z wykorzystaniem najnowszych zdobyczy stomatologii. W zależności od rodzaju wady zgryzu, indywidualnych potrzeb pacjenta oraz jego możliwości finansowych, zdecydować się można na tradycyjny aparat metalowy, estetyczny aparat porcelanowy lub kryształowy, aparat Damon (zbudowany jest z samoligaturujących przezroczystych zamków o mniejszych rozmiarach) czy aparat Incognito, umieszczany na językowych powierzchniach zębów, dzięki czemu jest właściwie niewidoczny dla otoczenia.
Jeśli chcesz pozbyć się wady zgryzu i cieszyć się pięknym, równym uśmiechem, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na konsultację! Nasz specjalista zaproponuje plan leczenia idealnie dopasowany do Twoich potrzeb! Zapraszamy -> https://ratynscy.pl/kontakt/.