Metody leczenia wad zgryzu - na co się zdecydować?

Metody leczenia wad zgryzu – na co się zdecydować?

Według rozmaitych badań naukowych, z wadami zgryzu o różnym stopniu nasilenia borykać się może od 60 do nawet 90% światowej populacji. Niestety, wiele osób nie widzi potrzeby ich leczenia, choć mogą mieć one poważny wpływ na cały organizm. Tymczasem współczesna ortodoncja oferuje nowoczesne, skuteczne metody leczenia wad zgryzu, które są dostępne również dla pacjentów naszej Ratyńscy Dental Clinic!

Nieleczone wady zgryzu mogą mieć poważne konsekwencje zdrowotne. Powodują szybsze ścieranie się zębów, utrudniają utrzymanie prawidłowej higieny, co prowadzi do próchnicy, mogą odbijać się na funkcjonowaniu stawów skroniowo-żuchwowych, być przyczyną przewlekłych bólów głowy czy szyi. Na szczęście współczesna ortodoncja staje się coraz bardziej przyjazna dla pacjentów – metody leczenia wad zgryzu są coraz skuteczniejsze, mniej inwazyjne oraz bardziej dyskretne.

Metody leczenia wad zgryzu

Oczywiście należy mieć świadomość, że leczenie ortodontyczne to proces, który wymaga najpierw dokładnej diagnostyki (m.in. wykonania pantomogramu i cefalometrii), później zasadniczej terapii, trwającej nawet do dwóch lat, a później – etapu retencji, czyli podtrzymania efektów. Przed korektą wad zgryzu należy również wyleczyć próchnicę oraz ewentualne choroby przyzębia.

Wśród najczęściej stosowanych metod leczenia wad zgryzu, dostępnych również dla pacjentów naszej kliniki, znajdują się:

  • aparat metalowy – cechuje się najbardziej przystępną ceną, pozwala na skuteczną terapię, ale jednocześnie jest wyraźnie widoczny na zębach ze względu na obecność metalowych zamków,
  • aparat estetyczny kryształowy – również umożliwia bardzo skuteczną terapię, ale zarazem jest wyjątkowo estetyczny – zamki wykonane ze specjalnego kryształu są właściwie niewidoczne na szkliwie,
  • aparat samoligaturujący Damon – składa się z zamków bezligaturowych, czyli nie zakłada się na nie gumek, przez co terapia jest mniej inwazyjna oraz bardziej komfortowa dla pacjenta,
  • aparat Incognito – nowoczesny, zaawansowany aparat, który zakłada się na wewnętrznych powierzchniach zębów (od strony języka), przez co jest zupełnie niewidoczny,
  • Clear Aligner – to metoda leczenia wad zgryzu przy użyciu przezroczystych nakładek, zastępujących stałe i ruchome aparaty ortodontyczne.

W trakcie leczenia ortodontycznego należy stawiać się u ortodonty na wizytach kontrolnych i ściśle przestrzegać zaleceń dotyczących higieny jamy ustnej.

Wszystkich pacjentów zainteresowanych kompleksowym leczeniem wad zgryzu zapraszamy do Ratyńscy Dental Clinic! Zapewniamy opiekę najlepszych specjalistów i dostęp do najnowocześniejszych metod terapii!

Scroll to Top

Nasze usługi