Konsultacja dentystyczna – co trzeba o niej wiedzieć?

Konsultacja dentystyczna – co trzeba o niej wiedzieć?

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – Polacy chodzą do dentysty dopiero wtedy, gdy z ich uzębieniem dzieje się coś niedobrego: zęby zaczynają boleć, pojawia się opuchlizna lub krwawienie dziąseł. Tymczasem profilaktyczny przegląd zębów powinien być wykonywany co pół roku. Wówczas stomatolog będzie mógł w porę zareagować na wszelkie niepokojące objawy.

Według statystyk OECD (Organizacji Współpracy Gospodarczej i Rozwoju), Polak chodzi do dentysty zaledwie 0,8 razy na rok, podczas gdy średnia w innych krajach Europy to blisko 1,5 wizyty w ciągu roku. Nie mogą więc dziwić zatrważające dane dotyczące występowania próchnicy – w naszym kraju ma ją ponad 95% dorosłych.

Profilaktyczna konsultacja dentystyczna to niestety dla wielu Polaków strata czasu – do stomatologa chodzą dopiero wtedy, gdy ból zęba jest nie do wytrzymania albo gdy paradontoza jest tak zaawansowana, że zęby zaczynają się chwiać. Takie podejście to wielki błąd! Profilaktyczny przegląd zębów powinien się odbywać przynajmniej dwa razy do roku – lekarz podpowie, jak i czym myć zęby, wyleczy ewentualne ubytki (jeśli są niewielkie leczenie jest po pierwsze szybkie, a po drugie – dużo tańsze), zaproponuje profesjonalne zabiegi higienizacyjne. W połączeniu z prawidłową jamy ustnej pozwoli to cieszyć się zdrowym, pięknym uśmiechem przez długie lata!

Pierwsza wizyta u dentysty – kiedy?

Równie ważną sprawą są konsultacje dentystyczne u dzieci. Specjaliści radzą, by pierwsza wizyta u dentysty odbyła się wówczas, gdy u malucha trwa ząbkowanie – lekarz sprawdzi, czy przebiega ono prawidłowo. Jeśli u dziecka do około 10-12 miesiąca życia nie pojawią się ząbki, również należy skonsultować się z lekarzem.

Na przeglądy zębów z dzieckiem także warto zgłaszać się co pół roku. Maluch po pierwsze będzie mógł oswoić się z gabinetem i dentystą (to bardzo ważne dla jego stosunku do leczenia stomatologicznego w dorosłym życiu), a lekarz będzie mógł kontrolować, czy nie pojawia się u niego próchnica, wady zgryzu itp. Również u dzieci profilaktyka jest lepsza i tańsza niż późniejsze leczenie!

W naszej Ratyńscy Dental Clinic zapraszamy na konsultacje dentystyczne zarówno dorosłych, jak i dzieci – nasi specjaliści przeprowadzą przegląd, instruktaż higieny jamy ustnej, wyleczą drobne ubytki. Zachęcamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi