Piękne, równe zęby to najlepsza wizytówka człowieka – niestety są one narażone na próchnicę, przebarwienia, a także urazy mechaniczne, takie jak pęknięcia i ukruszenia. Na szczęście współczesna stomatologia ma na to sposoby – jednym z najnowocześniejszych i najbardziej trwałych są licówki.
Czym są licówki? Otóż są to cienkie płatki, zazwyczaj z porcelany, które przykleja się na przednią powierzchnię zęba – pozwala to zamaskować niedoskonałości, przebarwienia, ukruszenia czy pęknięcia, a także poszerzyć ząb, wydłużyć go czy zmienić jego kształt.
Licówki – wskazania
Licówki są zazwyczaj wykorzystywane w zabiegach mających na celu poprawę estetyki uśmiechu. Do wskazań do ich stosowania zalicza się:
- odbudowa częściowo utraconego zęba,
- zamaskowanie przebarwień korony,
- leczenie zębów ukruszonych i pękniętych,
- zamykanie nieestetycznych przerw między zębami,
- korekta źle wyglądających wypełnień przednich zębów,
- nieestetyczny kształt zębów.
Oczywiście należy mieć świadomość, że licówki nie zastąpią leczenia zachowawczego, protetycznego czy ortodontycznego, ale mogą stanowić ich uzupełnienie lub zwieńczenie.
Licówki – przeciwwskazania
Licówki nie są niestety rozwiązaniem dla każdego – wśród przeciwwskazań znajduje się m.in. niewyleczona próchnica oraz choroby przyzębia. Licówek nie stosuje się u osób z wadami zgryzu – wcześniej konieczne jest przeprowadzenie leczenia ortodontycznego. Nie są one zalecane także pacjentom, którzy patologicznie zgrzytają zębami lub je zaciskają. Istnieje wówczas ryzyko uszkodzenia lub odklejenia płatków porcelany.
Jak przebiega leczenie?
Wstawienie licówki nie jest co prawda mocno skomplikowanym zabiegiem, ale i tak wymaga kilku wizyt w gabinecie stomatologicznym. Podczas pierwszej z nich dentysta przeprowadza wstępne badanie oraz wywiad lekarski, w trakcie którego wyklucza istnienie ewentualnych przeciwwskazań. Następnie pacjent musi zgłosić się na leczenie ubytków oraz usunięcie kamienia nazębnego. Jeśli założonych ma zostać więcej licówek, można przeprowadzić profesjonalne zabiegi wybielania – wówczas lekarz dobierze jaśniejszy odcień porcelany.
Następnie można przejść do zasadniczego zabiegu. Stomatolog lekko szlifuje ząb (przyklejenie płatka porcelany na nieoszlifowany ząb sprawiłoby, że byłby zbyt gruby) i pobiera wycisk protetyczny. Trafia on do laboratorium, gdzie zostaje wykonana licówka idealnie dopasowana do anatomicznej budowy zęba (pacjent nosi wówczas uzupełnienie tymczasowe). Na ostatniej wizycie licówka zostaje przyklejona do zęba za pomocą specjalistycznego kleju.
Wskazania po zabiegu umocowania licówek
Dla jak najlepszych efektów, przez kilkanaście godzin po zabiegu należy unikać gryzienia twardych pokarmów oraz jedzenia produktów barwiących (buraki, ciemne winogrona, soki z ciemnych owoców). Higiena licówek nie różni się niczym od higieny całej jamy ustnej – zęby należy myć po każdym posiłku, a przynajmniej dwa razy dziennie, przez 2-3 minuty, przy pomocy odpowiedniej szczoteczki oraz pasty z fluorem. Stosować należy również nici dentystyczne oraz płyny do płukania ust.
Leczenie z wykorzystaniem licówek oferujemy oczywiście Pacjentom naszej kliniki w Józefowie – zapewniamy indywidualne podejście do potrzeb Pacjenta, opiekę doświadczonych specjalistów oraz dostęp do nowoczesnej diagnostyki i metod leczenia. Wszystkich chętnych zapraszamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/.