Gaz rozweselający, czyli mieszanina tlenu oraz podtlenku azotu, to bezpieczna dla człowieka substancja, którą w stomatologii stosuje się do tzw. sedacji wziewnej, czyli formy znieczulania oraz uspokajania pacjentów obawiających się leczenia stomatologicznego. Podawany przez specjalną maseczkę gaz rozweselający wprowadza w stan odprężenia i rozluźnienia, a także w pewnym stopniu znosi odczuwanie bólu.
Gaz rozweselający to potoczna nazwa mieszaniny tlenu oraz podtlenku azotu. Podawany pacjentowi w formie sedacji wziewnej (mówiąc wprost – pacjent wdycha gaz przez specjalną maseczkę), wpływa na obniżenie aktywności jego układu nerwowego, ale bez wyłączenia świadomości. Wbrew stereotypowym opiniom, gaz rozweselający nie powoduje, że pacjent zasypia na fotelu (nie można go mylić z narkozą), ale staje się spokojniejszy, odprężony, jest mniej zdenerwowany i zestresowany. U niektórych osób gaz rozweselający powoduje również zmniejszenie odczuwania bólu, ale nie może być stosowany jako jedyna metoda znieczulenia.
Gaz rozweselający – dla kogo?
Gaz rozweselający stosuje się u osób dorosłych, u których lęk przed leczeniem stomatologicznym jest tak duży, że nie są w stanie go przełamać. Dawkę gazu dobiera się oczywiście adekwatnie do reakcji pacjenta – stan rozluźnienia i zrelaksowana można stopniowo spłycać lub zwiększać. Dzięki temu pacjentowi można łatwiej podać zastrzyk znieczulający, nie czują oni nakłucia, a leczenie może zostać przeprowadzone w pełnej świadomości.
Sedację wziewną można stosować również u dzieci – oczywiście pod warunkiem, że zgodę na to wyrażą rodzice, a dziecko jest w tej kwestii skłonne do współpracy. Aby zachęcić dziecko do współpracy, często stosuje się maseczki udekorowane na obudowie kolorowymi obrazkami, dzięki czemu maluch chętniej je zakłada. Pod wpływem działania gazu rozweselającego dziecko staje się rozluźnione, czasem nawet obojętne na otaczającą rzeczywistość, a stomatolog może przystąpić do leczenia.
Gaz rozweselający u dentysty – przeciwwskazania i powikłania
Choć co do zasady gaz rozweselający jest bardzo bezpieczną metodą radzenia sobie z lękiem przed dentystą, to jednak istnieją pewne przeciwwskazania do jego wykonywania. I tak sedacji nie wykonuje się u:
- kobiet w ciąży,
- osób z przerostem migdałków,
- pacjentów z porfirią,
- osób chorych psychicznie,
- pacjentów ze stwardnieniem rozsianym,
- osób z ciężkimi chorobami płuc.
Jeśli chodzi o skutki uboczne gazu rozweselającego, to są one rzadko spotykane. Czasami u dzieci występują nudności i wymioty, możliwe jest również wejście podtlenku azotu w interakcję z innymi przyjmowanymi przez pacjenta lekami – dlatego tak ważne jest przeprowadzenie przed zabiegiem dokładnego wywiadu.
Leczenie stomatologiczne z wykorzystaniem gazu rozweselającego, przede wszystkim u dzieci, wykonujemy w naszej klinice Ratyńscy w Józefowie! Nasi lekarze posiadający olbrzymie doświadczenie w pracy z dziećmi pomagają małym pacjentom przełamać lęk przed dentystą, co pozytywnie wpływa na zdrowie całej jamy ustnej w dorosłym życiu. Zachęcamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/