Zadaniem leków – jak wskazuje na to już sama nazwa – jest leczenie chorób atakujących ludzki organizm. Czy aby na pewno? Tak, jednak w praktyce może się okazać, że to, co jest w stanie wyleczyć jedną z dręczących nas dolegliwości, jednocześnie w sposób negatywny wpływa na inny organ ludzkiego ciała. Idąc tym tropem należy zauważyć, że na skutek działania konkretnych rodzajów leków zniszczeniu mogą ulec zarówno nasze zęby, jak i inne części jamy ustnej w tym między innymi dziąsła. Sprawdź, które typy leków mogą działać na twój organizm w negatywny sposób.
Astmatycy skazani na próchnicę?
Jak się okazuje, niektóre z leków przyjmowanych przez astmatyków mogą przyczyniać się do powstawania próchnicy. Chodzi głównie o preparaty przyjmowane przez inhalator. To właśnie one przyczyniają się do obniżenie pH w ustach, a więc stają się tym samym bezpośrednią przyczyną erozji szkliwa. Warto dodać, iż zdecydowana większość wspomnianych preparatów posiada w swoim składzie laktozę, która – po osadzeniu się na powierzchni zębów – prowadzić może do powstawania ubytków zębowych. Jak temu zapobiec? Wystarczy, że po przyjęciu leku wypłuczemy jamę ustną wodą. W ten prosty sposób pozbędziemy się nagromadzonego na zębach osadu.
Antybiotyki na trądzik, a rozwój próchnicy
Tetracyklina to lek należący do grupy antybiotyków, charakteryzujący się działaniem przeciwbakteryjnym. Niestety, na skutek częstego i długotrwałego stosowania wspomnianego medykamentu, może dojść do nagromadzenia się wspomnianej substancji na powierzchni zębów. Ale to nie wszystko. Dodatkowo wspomniany medykament nierzadko przyczynia się do zaburzenia naturalnej flory bakteryjnej jamy ustnej, wskutek czego dojść może do powstania bolesnych aftów, nadżerek oraz owrzodzeń.
Alergie i depresje przyczyną próchnicy?
Zarówno leki na depresję, jak i alergię, a nawet preparaty o działaniu moczopędnym, mogą stanowić pośrednią przyczynę rozwoju próchnicy. Jak to możliwe? Otóż wszystkie, wymienione powyżej preparaty przyczyniają się do zmniejszenia ilości produkowanej przez ludzki organizm śliny. Tymczasem to właśnie wspomniana ślina wspomaga proces usuwania resztek pokarmu z wnętrza jamy ustnej, a także usuwa bakterie nagromadzone na powierzchni zębów. Warto dodać, że zbyt mała ilość produkowanej przez organizm śliny nierzadko stanowi przyczynę zalegania cukrów w jamie ustnej.