Jeszcze do niedawna wizyta w gabinecie stomatologicznym była niemal zawsze związana z… bólem. Nic więc dziwnego, że zdecydowana większość osób robiła niemalże wszystko, aby tylko nie trafić na fotel dentystyczny. Na szczęście jednak obecnie – dzięki rozwojowi technologii – do dyspozycji lekarzy stomatologów oddanych zostaje cała masa rozwiązań, umożliwiających leczenie zębów w sposób absolutnie bezbolesny. Naturalnie stwierdzenie to tyczy się również zabiegu borowania. Sprawdź, jakie są najnowsze metody borowania, które umożliwiają przeprowadzenie wspomnianego zabiegu bez użycia tradycyjnego wiertła.
Żel Carisolv
Żel Carisolv jest jedną z najpopularniejszych metod usuwania próchnicy bez użycia wiertła, a co za tym idzie – bez zbędnego bólu. W trakcie wizyty lekarz stomatolog nakłada na dotknięty próchnicą ząb niewielką ilość żelu, który to przyczynia się do rozmiękczenia tkanek dotkniętych próchnicą. W następnej kolejności lekarz zeskrobuje wspomnianą próchnicę przeznaczonym do tego celu, po czy zakłada specjalny opatrunek bądź też plombę.
Ozonoterapia
Jak wskazuje na to już sama nazwa, metoda ta wykorzystuje do leczenia próchnicy ozon, który w sposób skuteczny, szybki i – co najważniejsze – bez zbędnego bólu – umożliwia zniszczenie bakterii oraz remineralizację tkanek zniszczonych uprzednio przez próchnicę. Niemniej jednak warto dodać, że wspomniany rodzaj leczenia sprawdza się wyłącznie w przypadku niewielkich zmian próchnicowych zlokalizowanych na powierzchni szkliwa.
Laser
Leczenie przy pomocy lasera- w odróżnieniu od opisanego powyżej leczenia za pomocą ozonu – umożliwia skuteczne wyleczenia nawet bardzo głębokich ubytków, spowodowanych oczywiście przez próchnicę. Sam proces leczenia uwzględnia odparowanie dotkniętych próchnicą tkanek zęba przy pomocy impulsów światła. Umożliwia to odkażenie oraz natychmiastowe wypełnienie zęba. Warto dodać, że wspomniany typ leczenia może być praktykowany wyłącznie przez stomatologów z dużym doświadczeniem, gdyż wystarczy chwila nieuwagi, aby uszkodzeniu uległo zdrowe szkliwo lub nawet powierzchnia dziąsła.