elementor-placeholder-image

5 nawyków, które mają zły wpływ na stan naszego uzębienia

Wszyscy staramy się dbać jak najlepiej o swoje zęby, zarówno poprzez codzienne szczotkowanie, jak i przez regularne wizyty u dentystów. Niestety, okazuje się, że mimo tego stan naszego uzębienia się pogarsza. Czym może to być spowodowane? Pewnymi przyzwyczajeniami. Przedstawiamy listę pięciu złych nawyków, które sprawiają, że nasze zęby się psują.

1. Brak konsekwencji jeśli chodzi o higienę

Jeśli chcemy, aby nasz uśmiech zawsze był biały i bez żadnych ubytków, warto pamiętać nie tylko o regularnym myciu zębów zarówno rano, jak i wieczorem, ale także o stosowaniu nici dentystycznej oraz płynów do płukania ust. Tylko w ten sposób mamy pewność, że pozbywamy się wszystkich drobnoustrojów z jamy ustnej. A jeśli już jesteśmy przy płukaniu ust…

2. Nieprzepłukiwanie ust po płukaniu

…to po zastosowaniu płynu do płukania ust powinniśmy dokonać powtórnego przepłukania jamy ustnej, z tym że samą wodą. Tak, tak – nie wystarczy dokonać płukanki samym płynem. Większość środków do płukania ust jest na bazie alkoholu, a ten poprzez wysuszanie sprawia, że bakterie mają doskonałe środowisko, aby się rozmnażać. To właśnie dlatego lepiej zwilżyć usta wodą, aby uniemożliwić zarazkom rozwój.

3. Ciągłe przekąski i podjadanie

Nieustanne jedzenie małych posiłków w trakcie dnia nie jest zbyt dobrym rozwiązaniem. Wprawdzie zaspokajamy w ten sposób swój mały głód, ale w konsekwencji tego nasze ślinianki produkują mniej śliny niż mogłyby wytworzyć. Co za tym idzie, na naszych zębach pozostaje osad z resztek jedzenia, który przyczynia się do powstawania próchnicy.

4. Zgrzytanie zębami

Nie od dziś wiadomo, że zgrzytanie zębami powoduje nie tylko nieprzyjemne dla ucha dźwięki, ale również sprawia, że stan naszego uzębienia znacznie się pogarsza. W ten sposób doprowadzamy do stopniowego niszczenia szkliwa; dalszą konsekwencją zgrzytania (zwłaszcza nocnego, którego nie kontrolujemy) może być starcie koron zębowych, a także rozchwianie zębów w dziąsłach.

5. Wkładanie palców do ust

Obgryzanie skórek lub paznokci nie tylko powoduje, że nasze dłonie brzydko wyglądają, ale też sprawia, że wszystkie bakterie obecne na rękach trafiają do naszej jamy ustnej. W ten sposób wpływamy na rozwój różnego rodzaju dolegliwości związanych z zębami oraz dziąsłami.

Scroll to Top

Nasze usługi