Leczenie kanałowe – fakty i mity

Próchnica to absolutnie najpopularniejsza, a co za tym idzie, najczęstsza choroba zębów, która dotyka zarówno dzieci, jak i dorosłych. I chociaż jej rozwój następuje wraz z upływem czasu, to jednak zdecydowana większość osób lekceważy sobie pierwsze objawy wspomnianej dolegliwości i zgłasza się do lekarza dopiero w momencie, gdy ból staje się nie do zniesienia. W takiej chwili z reguły jedyną szansą na uratowanie zęba jest leczenie kanałowe. Poznaj najczęściej powtarzane fakty i mity na temat leczenia kanałowego.

1. Leczenie kanałowe jest bardzo bolesne – MIT

Jeden z często powtarzanych mitów na temat leczenia kanałowego stwierdza, że to niezwykle bolesny typ zabiegu, a to z uwagi na fakt, iż nie ma możliwości znieczulenia zęba będącego w stanie zapalnym. To oczywiście nieprawda, gdyż obecnie dentyści mają do swojej dyspozycji szeroką gamę różnorodnych znieczuleń, które umożliwiają dobór stopnia znieczulenia do przeprowadzanego zabiegu oraz rzecz jasna potrzeb pacjenta.

2. Leczenie kanałowe jest nieopłacalne i lepiej zdecydować się na ekstrakcję zęba, a następnie implant – MIT

Zacznijmy od tego, że żaden, nawet najdroższy implant, nie będzie w stanie zastąpić naturalnego zęba. Dlatego też – jeśli istnieje szansa na zachowanie własnego zęba – należy podjąć ryzyko i zdecydować się na leczenie kanałowe. Warto dodać, że implanty zębowe to rozwiązanie będące swego rodzaju ostatecznością, które w praktyce jest także o wiele droższe.

3. Leczenie kanałowe może nie przynieść spodziewanych rezultatów – PRAWDA

To niestety prawda; zdarza się, że pomimo zwiększonych wysiłków lekarza, zęba nie da się uratować i – chcąc nie chcąc – będziemy zmuszeni zdecydować się na jego ekstrakcję. Wbrew pozorom taka sytuacja nie oznacza wcale, że lekarz popełnił błąd czy też dopuścił się zaniedbań. Z reguły bowiem brak efektów leczenia kanałowego wynika ze skomplikowanej budowy kanału korzeniowego.

4. Leczenie kanałowe jest długotrwałe – MIT

Wielu pacjentów tkwi w błędnym przekonaniu, jakoby leczenie kanałowe było procesem długotrwałym, który obejmuje co najmniej kilka wizyt. Oczywiście nie ma to zbyt wiele wspólnego z rzeczywistością. Obecnie, dzięki szerokiej gamie nowoczesnych urządzeń i zaawansowanym technikom leczenia, lekarz stomatolog jest w stanie zamknąć proces leczenia kanałowego w jednej wizycie. Naturalnie w niektórych, bardziej skomplikowanych   przypadkach, konieczna jest także duga wizyta, jednak zdarza się raczej sporadycznie.

5. Przebieg leczenia różni się w zależności od zęba – PRAWDA/FAŁSZ

To poniekąd prawda, ponieważ metoda, której użyje stomatolog w trakcie leczenia kanałowego, uzależniona jest bezpośrednio od postawionej uprzednio diagnozy, która z kolei wynika bezpośrednio zarówno ze stopnia zaawansowania, jak i rodzaju stanu zapalnego obecnego w jamie ustnej. Niemniej jednak procedura postępowania przebiega zawsze w ten sam sposób. Różny może być natomiast czas trwania zabiegu, gdyż – w zależności od zęba – stomatolog może mieć do opracowania od 1 do nawet 5 kanałów korzeniowych.

Scroll to Top

Nasze usługi