Ból zęba może przybierać wiele różnych form, gdyż jego rodzaj uzależniony jest bezpośrednio od wywołującej go przyczyny. Co zrobić w przypadku, jeśli z jakichś powodów nie możemy odwiedzić gabinetu stomatologa? W takim momencie warto sięgnąć po sprawdzone, domowe sposoby na ból zęba.
Przyczyny bólu
Jedną z najczęstszych przyczyn bólu zęba jest jego uszkodzenie, np. w skutek pęknięcia szkliwa czy też rozwijającej się próchnicy. W pierwszym etapie choroby ból pojawia się w momencie zjedzenia kwaśnego/słodkiego pokarmu lub też jedzenia ciepłego/zimnego. Oznacza to, że zęby stały się nadwrażliwe. Niemniej jednak może zdarzyć się, że ból, który klasyfikujemy jako dolegliwość ze strony zębów, w praktyce spowodowany jest zupełnie inną dolegliwością. Dlatego też – aby mieć pewność co do stanu własnego zdrowia – koniecznie należy udać się do stomatologa, gdyż w praktyce jedynie lekarz jest w stanie wskazać rzeczywistą przyczynę bólu.
Omawiając temat bólu zębów nie sposób pominąć jednej z absolutnie najczęstszych chorób jamy ustnej, a więc próchnicy. Miazga zęba wypełniająca jego wnętrze to substancja niezwykle wrażliwa. Do jej odsłonięcia dochodzi w momencie powstania luk w zębinie. Jak łatwo się domyślić, miazga w zetknięciu z pokarmem czy nawet napojem staje się bezpośrednią przyczyną bólu zęba. A co może stać w sytuacji, gdy – nawet pomimo odczuwanego bólu – nie udamy się po pomoc do gabinetu stomatologicznego? W takim przypadku ryzykujemy powstaniem zapalenia miazgi, które z kolei może stać się przyczyną powstania ropnia. Ponadto nieleczona próchnica może doprowadzić do powstania zapalenia okostnej, a więc niezwykle poważnej choroby, która objawia się między innymi przejmującym bólem.
Jak sobie pomóc?
Jak zostało to już wspomniane, odczuwanie bólu zębów wymaga konsultacji lekarskiej. Niemniej jednak w przypadku, w którym konieczne jest oczekiwanie na wizytę, możemy sięgnąć po doraźne, domowe środki, które uśmierzą dolegliwości. Jakie konkretnie?
W pierwszej kolejności warto sięgnąć po ogólnie dostępne środki przeciwbólowe. W przypadku niezbyt dokuczliwego bólu zęba, ulgę przynieść powinien paracetamol. Niemniej jednak w przypadku zdecydowanie ostrzejszego bólu, wspomniany paracetamol może okazać się niewystraczający. Wówczas należy sięgnąć po preparat z zawartością ibuprofenu. Ibuprofen powinien również przynieść ulgę w chwili, gdy ból odczuwany jest podczas nadgryzania pokarmu, co z kolei może sugerować powstanie ropnia. Z ostrym bólem zęba świetnie radzi sobie również olejek goździkowy lub – w przypadku jego braku – goździki w formie przyprawy (zalecane do żucia). Z kolei w przypadku powstania stanów zapalnych okolic dziąseł ulgę przynieść powinien napar z szałwii (do płukania). Napary z mięty są natomiast polecane w chwili, gdy chory odczuwa ból pulsujący idący w parze ze znacznym obrzękiem twarzy. W takim przypadku radzi się zastosowanie wspomnianego naparu w połączeniu z ibuprofenem oraz zimnym okładem przykładanym bezpośrednio w miejscu powstałej opuchlizny.