Kwasowa erozja szkliwa – co trzeba o niej wiedzieć?

Kwasowa erozja szkliwa – co trzeba o niej wiedzieć?

Kwasowa erozja szkliwa to uszkodzenia szkliwa zębów, będące efektem działania kwasów znajdujących się w żywności, a także niektórych chorób, np. refluksu czy bulimii. Do objawów kwasowej erozji szkliwa zalicza się m.in. obecność bruzd na zębach oraz ich nadwrażliwość. Co jeszcze trzeba wiedzieć o tym schorzeniu?

Szkliwo to najtwardsza tkanka w ludzkim organizmie. Nie oznacza to jednak, że jest niezniszczalna. Po pierwsze – na szkliwo w negatywny sposób wpływają przede wszystkim bytujące w jamie ustnej szkodliwe bakterie. Żywią się one pozostałościami pokarmów nieusuniętymi podczas szczotkowania, a efektem ubocznym ich metabolizmu są kwasy. Osłabiają one szkliwo, przez co bakterie mogą wnikać w tkanki zębów i wywoływać w nich ubytki. Wówczas mamy do czynienia z ubytkami pochodzenia próchnicowego.

Na szkliwo w negatywny sposób wpływają również inne kwasy, głównie te zawarte w żywności. Schorzenie to określa się mianem kwasowej erozji szkliwa.

Kwasowa erozja szkliwa – przyczyny

Jak już wcześniej wspomniano, najczęstszym powodem powstawania ubytków erozyjnych (czyli pochodzenia niepróchnicowego) jest dieta bogata w produkty zawierające duże ilości kwasów. Są to przede wszystkim owoce, takie jak pomarańcze, grejpfruty, cytryny, kiwi, wyciskane z nich soki, kwaszona kapusta i ogórki, ale również różnego rodzaju sosy oraz kolorowe napoje gazowane i energetyzujące, które mają w sobie nie tylko mnóstwo cukru, ale i właśnie kwasów.
Kwasowa erozja szkliwa może mieć również przyczyny wewnątrzpochodne. Zalicza się do nich m.in. refluks żołądkowo-przełykowy. W przebiegu tej choroby na skutek nieprawidłowego funkcjonowania mięśni przełyku kwaśna zawartość żołądka cofa się i niekorzystnie wpływa na stan szkliwa. Kwasową erozję szkliwa mogą powodować również bardzo częste wymioty, np. u osób z bulimią czy anoreksją. Ubytki erozyjne obserwuje się częściej także u osób z wrzodami żołądka, przewlekłym zapaleniem żołądka oraz kwasicą ketonową.

Kwasowa erozja szkliwa – objawy

Pierwszym objawem osłabienia szkliwa przez kwasy jest charakterystyczny, wypolerowany wygląd powierzchni zębów, a także obecność ubytków. Są one gładkie, płaskie i lśniące, rozszerzają się ku obwodowi zębów, ale nie obejmują brzegów siecznych, powierzchni stycznych oraz części przyszyjkowej. Z czasem pojawia się także nadwrażliwość zębów na zimne oraz ciepłe pokarmy. Może być ona tak zaawansowana, że dyskomfort i ból odczuwa się nawet przy wdychaniu przez usta zimnego powietrza.

Kwasowa erozja szkliwa – profilaktyka i leczenie

Zmianom erozyjnym szkliwa, zwłaszcza tym powstającym na skutek przyzwyczajeń dietetycznych, można w dużej mierze zapobiegać. Oczywiście nikogo nie namawiamy, by wykluczyć z diety cytrusy czy kwaszoną kapustę – są to produkty smaczne i bardzo zdrowe, zawierające w sobie mnóstwo witamin oraz mikroelementów. Sok pomarańczowy lepiej będzie jednak pić przez słomkę (zapobiegnie to kontaktowi płynu z powierzchnią zębów), a po zjedzeniu czegoś kwaśnego odczekać około 30 minut z umyciem zębów. Wówczas osłabione przez kwasy szkliwo zdąży wrócić do poprzedniego stanu. Kolorowe napoje gazowane i energetyzujące warto natomiast pożegnać raz na zawsze. Są pełne cukru, konserwantów i sztucznych barwników.

Zmiany erozyjne mają charakter nieodwracalny. W zależności od stopnia ich zaawansowania, leczenie może obejmować m.in. zmianę nawyków żywieniowych, regularną higienę przy pomocy past do zębów zawierających fluor, terapię nadwrażliwości, a także systematyczną fluoryzację. Jeśli uszkodzenia zębów są bardzo rozlegle, u pacjenta można wykonać leczenie protetyczne, np. w postaci licówek lub koron.

Jeśli chcesz wiedzieć, jak dbać o zęby przy kwasowej erozji szkliwa lub potrzebujesz leczenia protetycznego, zgłoś się do naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie! Oferujemy opiekę doświadczonych specjalistów i nowoczesne metody leczenia. Zapraszamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi