Jak dbać o dziąsła?

Jak dbać o dziąsła?

Zdrowa jama ustna to nie tylko zadbane zęby bez kamienia nazębnego czy ubytków próchnicowych – to także zdrowe dziąsła! Na co dzień wiele osób niestety zapomina o ich higienie, co skutkuje stanami zapalnymi oraz chorobami przyzębia. Jak dbać o dziąsła? Podpowiadamy!

Statystyki nie pozostawiają złudzeń – problemy z przyzębiem ma ponad 90% dorosłych Polaków. Co gorsza, niewiele osób zdaje sobie sprawę, że nieleczone choroby dziąseł mogą prowadzić do przedwczesnej utraty zębów, a także są powiązane z poważnymi schorzeniami ogólnoustrojowymi, w tym m.in. chorobą Alzheimera. Dlatego o dziąsła trzeba dbać – tym bardziej że wcale nie jest to trudne!

Jak dbać o dziąsła? Przede wszystkim higiena!

Podstawą codziennej pielęgnacji dziąseł jest oczywiście higiena jamy ustnej. Zęby należy czyścić co najmniej dwa razy dziennie (a najlepiej – po każdym posiłku) przez 2-3 minuty, przy pomocy odpowiedniej szczoteczki i pasty do zębów z fluorem.

Samo szczotkowanie nie usuwa jednak resztek jedzenia z przestrzeni międzyzębowych, a to jedna z głównych przyczyn rozwoju chorób dziąseł. Dlatego po szczotkowaniu przy pomocy nici dentystycznych należy oczyścić przestrzeń między zębami, a następnie wypłukać jamę ustną specjalnym płynem albo użyć irygatora stomatologicznego. Urządzenie to, emitując wodę pod ciśnieniem, pozwala nie tylko usunąć pozostałości pokarmów z zakamarków jamy ustnej, ale dodatkowo strumień wody skierowany na dziąsła poprawia ich ukrwienie.

Co pół roku należy odwiedzić gabinet stomatologiczny i poddać się profesjonalnej higienizacji stomatologicznej. Dentysta lub higienistka przeprowadzą zabieg skalingu, piaskowania oraz fluoryzacji – pozwalają one usunąć kamień nazębny, który może doprowadzić do rozwoju stanu zapalnego tkanek tworzących dziąsła. Stan zapalny może natomiast dość szybko przekształcić się w paradontozę.

Warto pamiętać również o prawidłowej diecie. Powinna ona być bogata m.in. w świeże owoce i warzywa, zawierające witaminy (głównie witaminę B oraz C), a także niezbędne składniki odżywcze. Lepiej unikać natomiast produktów zawierających cukier. To właśnie nim żywią się bakterie bytujące w jamie ustnej i wywołujące choroby, takie jak próchnica czy paradontoza.

Jeśli chcesz dowiedzieć się, jak dbać o dziąsła, jak dobrać szczoteczkę czy jak prawidłowo czyścić zęby, jesteśmy do Twojej dyspozycji – podczas wizyty odpowiemy na wszystkie Twoje pytania! Zapraszamy również na profesjonalne zabiegi higienizacji – zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi