Usuwanie zęba – czy zawsze jest konieczne?

Usuwanie zęba – czy zawsze jest konieczne?

Usuwanie zęba, zwane profesjonalnie ekstrakcją, najczęściej stosuje się w sytuacji bardzo zaawansowanej próchnicy, kiedy nie ma już możliwości zastosowania innych metod leczenia. Jakie są pozostałe wskazania do usunięcia zęba?

Usuwanie zęba to zabieg z zakresu chirurgii stomatologicznej – przy pomocy odpowiednich narzędzi usuwa się zęba z korzeniami z zębodołu. Jeszcze niedawno usuwanie zęba było dość szeroko stosowaną procedurą – obecnie jest to jednak ostateczność. Stomatolog nie zaproponuje ekstrakcji jeśli istnieją szanse na uratowanie zęba za pomocą dostępnych metod leczenia, np. endodontycznego, a następnie protetycznego. Za każdym razem decyzja ta jest jednak poprzedzona dokładną diagnostyką, w tym m.in. wykonaniem zdjęcia RTG.

Usuwanie zęba – wskazania

Mimo dostępnych wielu metod leczenia stomatologicznego, istnieją sytuacje, gdy usunięcie zęba jest jedyną możliwą opcją. Wśród wskazań do wykonania zabiegu znajduje się między innymi:

  • bardzo zaawansowana próchnica, uniemożliwiająca skuteczne leczenie zachowawcze,
  • zapalenie miazgi w zębach mądrości,
  • martwica miazgi w zębach wielokorzeniowych w sytuacji braku możliwości leczenia kanałowego (np. niedrożność kanałów),
  • skośne lub podłużne złamanie korzenia zęba,
  • zęby znajdujące się poza łukiem jeśli nie możliwości przeprowadzenia leczenia ortodontycznego,
  • złamanie korony, które uniemożliwia wykonanie odbudowy protetycznej,
  • próchnica u osób chorych psychicznie jeśli nie ma możliwości przeprowadzenia leczenia zachowawczego.

Samo usuwanie zęba – dzięki dostępnym nowoczesnym metodom znieczulającym oraz dostępności innowacyjnych narzędzi – jest zabiegiem dość krótkotrwałym, z dolegliwościami bólowymi zredukowanymi do minimum. Oczywiście po ekstrakcji może występować ból danej okolicy czy opuchlizna policzka. Ulgę mogą przynieść wówczas zlecone przez stomatologa leki przeciwbólowe czy zimne okłady. Przez kilka dni po zabiegu warto unikać gryzienia twardych pokarmów, nie podrażniać jamy ustnej gorącymi daniami, a także stosować do higieny jamy ustnej specjalne, bardzo miękkie szczoteczki, przeznaczone dla pacjentów po zabiegach chirurgicznych.

Kiedy usuwanie zęba nie jest wskazane?

Tak jak w przypadku każdego zabiegu, również usuwania zęba nie wykonuje się u wszystkich pacjentów. Bezwzględnym przeciwwskazaniem jest sytuacja, kiedy ząb znajduje się w bezpośrednim sąsiedztwie guza nowotworowego lub naczyniaka. Przeciwwskazaniem względnym jest natomiast owrzodzenie jamy ustnej, nieuregulowane choroby serca, wątroby nerek, a także choroby zakaźne.

W naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie wykonujemy ekstrakcje zębów zarówno u dorosłych, jak i u dzieci. Dysponujemy najnowocześniejszymi metodami diagnostycznymi (RTG, tomografia) oraz znieczulającymi (m.in. znieczulenie komputerowe Wand), dzięki czemu zabiegi są możliwie najmniej obciążające dla pacjentów. Dzięki umiejętnościom i doświadczeniu naszych lekarzy pacjenci pozostają pod najlepszą opieką! Zapraszamy do kontaktu -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi