Statystyki nie pozostawiają złudzeń – próchnica jest już chorobą cywilizacyjną. W Polsce boryka się z nią ponad 90% dorosłych, ale niestety tylko niewielka część z nich decyduje się na jej leczenie. Skutkuje to groźnymi powikłaniami i przedwczesną utratą naturalnego uzębienia. Tymczasem profilaktyka próchnicy wcale nie jest trudna!
Niewiele osób zdaje sobie sprawę, że próchnica jest chorobą wywoływaną przez bakterie bytujące w jamie ustnej. Żywią się one pozostałościami jedzenia nieusuniętymi z jamy ustnej podczas szczotkowania (głównie cukrami). Efektem metabolizmu drobnoustrojów są kwasy, które niszczą szkliwo, będące naturalną barierą ochronną zębów. Kiedy szkliwo jest osłabione, bakterie łatwo wnikają w głąb tkanek zębów, infekują je i stopniowo niszczą. Tak właśnie rozwija się próchnica.
Jak zapobiegać próchnicy? Dbać o higienę!
Choć może to wydawać się prozaiczne, najlepszym sposobem zapobiegania próchnicy jest… regularna, dokładna higiena jamy ustnej. Zęby należy myć po każdym posiłku (a przynajmniej dwa razy dziennie), przez 2-3 minuty, przy użyciu szczoteczki o odpowiedniej twardości włosia oraz pasty do zębów, którą zaleca Twój lekarz. Należy szczotkować wszystkie powierzchnie zębów, nie zapominając również o oczyszczeniu języka.
Samo szczotkowanie nie jest jednak wystarczające. Resztki pokarmowe bardzo chętnie zbierają się m.in. między zębami, a włosie szczoteczki nie jest w stanie tam sięgnąć. Dlatego przestrzenie między zębami należy oczyścić przy pomocy nici dentystycznej, a następnie wypłukać jamę ustną specjalnym płynem.
Zdrowa dieta, zdrowe zęby
Przy rozważaniach o tym, jak zapobiegać próchnicy, nie można zapomnieć o zdrowej diecie. Należy unikać produktów bogatych w cukry proste, zwłaszcza batoników, cukierków, ciast, ciasteczek, oblepiających zęby żelków itp. Nie dość, że ich spożywanie zwiększa ryzyko próchnicy, to dodatkowo może szybko odbić się w postaci dodatkowych kilogramów. Dla zdrowia zębów w codziennej diecie powinny się natomiast znaleźć m.in. nabiał (źródło wapnia), warzywa pełne witamin i mikroelementów oraz zielona herbata (zawiera w sobie mnóstwo fluoru).
Nie zapominaj o dentyście!
Profilaktyka próchnicy to także regularne wizyty w gabinecie stomatologicznym. Do dentysty należy zgłaszać się przynajmniej dwa razy do roku – lekarz (lub higienistka) będzie mógł przeprowadzić profesjonalną higienizację jamy ustnej, podczas której usunie kamień nazębny i osady. Stomatolog wykona także przegląd jamy ustnej i wyleczy ewentualne drobne ubytki. Leczenie próchnicy we wczesnym stadium w większości przypadków ogranicza się do opracowania ubytku i wykonania niewielkiego wypełnienia – nie jest to ani bolesne, ani mocno obciążające dla pacjenta, ani bardzo kosztowne.
W naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie pokażemy, jak zapobiegać próchnicy – przeprowadzimy instruktaż higieny jamy ustnej, wykonamy profesjonalną higienizację, zapraszamy też na regularne przeglądy stomatologiczne. Jesteśmy do Waszej dyspozycji ->https://ratynscy.pl/kontakt/.