Jak uśmierzyć ból zęba?

Jak uśmierzyć ból zęba?

Nie ma chyba osoby, której przynajmniej raz w życiu nie przytrafił się ostry, przeszywający ból zęba, niekiedy tak silny, że uniemożliwiający wykonywanie normalnych codziennych czynności. W takich sytuacjach warto wiedzieć, jak uśmierzyć ból zęba w doraźny sposób, by doczekać do wizyty u stomatologa.

Na początek najprostsze rozwiązania – uśmierzyć nagły ból zęba pomogą oczywiście dostępne w aptekach bez recepty leki przeciwbólowe, zawierające w swoim składzie pyralginę, paracetamol czy ibuprofen. Środki tego typu warto zawsze mieć w domowej apteczce, a także w plecaku czy torebce, którą nosimy codziennie do szkoły lub pracy – oczywiście pilnując, by leki nie były przeterminowane. Przyjęcie ich dawki zgodnie z zaleceniami producenta znajdującymi się na opakowaniu lub ulotce powinno doraźnie zminimalizować ból. Czasami jednak stosowanie innych leków bądź nadwrażliwość na ich składniki uniemożliwiają przyjęcie środków przeciwbólowych. Wówczas pomóc mogą metody domowe.

Jak uśmierzyć ból zęba? Zioła, czosnek i goździki

Wiele sprawdzonych i bezpiecznych metod doraźnego radzenia sobie z bólem zęba wywodzi się z tradycji ludowych i trzeba przyznać, że spora część z nich jest naprawdę skuteczna. Właściwości przeciwzapalne, przeciwbólowe i antybakteryjne mają niektóre zioła: szałwia, rumianek oraz mięta. Ich suszone liście powinny znajdować się w każdej domowej apteczce. Jeśli przytrafi się nam ból i opuchlizna spowodowane np. wyrzynaniem się zęba mądrości, należy zalać około dwoma szklankami wrzątku mieszankę tych ziół (po dwie łyżki każdego). Ciepłym, ale nie gorącym naparem płucze się jamę ustną kilka razy dziennie, co minimalizuje ból i redukuje opuchliznę.

Zastanawiając się, jak uśmierzyć ból zęba, nie można pominąć właściwości czosnku oraz goździków. Obie te rośliny są znane ze swojego bardzo silnego działania antybakteryjnego – w nagłej sytuacji można więc rozgnieść ząbek czosnku lub pąk goździka i przyłożyć w bolące miejsce. Dolegliwości powinny minąć na tyle, by do wizyty u dentysty móc w miarę normalnie funkcjonować.

Należy bowiem pamiętać, że nawet najsilniejsze leki przeciwbólowe czy sprawdzone sposoby domowe nie pomogą w dłuższym wymiarze czasu. Ból jest sygnałem, że ząb został mocno zainfekowany przez bakterie próchnicotwórcze i potrzebna jest interwencja stomatologa. Bez niej dolegliwości będą z czasem narastać, może dojść do zakażenia miazgi, a nawet nieodwracalnych uszkodzeń tkanek zęba, co w konsekwencji może oznaczać konieczność ekstrakcji. Dlatego w sytuacji bólu zęba można, nawet trzeba łagodzić go doraźnie, ale jednocześnie jak najszybciej umówić się na wizytę w gabinecie stomatologicznym. Zapraszamy oczywiście do naszej Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie, gdzie zajmujemy się kompleksowym leczeniem różnego rodzaju problemów z uzębieniem -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi