Przeważnie gdy mówi się o wpływie jedzenia na nasze uzębienie, podaje się przykłady posiłków, które niszczą nasze zęby. Czy jednak nie istnieje żaden sposób na to, aby poprzez spożywanie działać pozytywnie? Otóż istnieje, i to nie jeden, a kilka!
Pierwszy sposób: jedzenie czyszczące zęby
Są takie potrawy, które usuwają z naszych zębów osad, przebarwienia i różnego rodzaju bakterie – pełnią przez to rolę naturalnej szczoteczki. Zalicza się do nich m.in. ananasy (zawierają bromelainę, która działa jak odplamiacz), kalafior, marchewka oraz ogórek (ich struktura działa jak myjka, a do tego jednocześnie delikatnie masuje nasze dziąsła), a także truskawki i jabłka (za pomocą znajdującego się w nich kwasu jabłkowego rozpuszczają wspomniane wcześniej przebarwienia).
Drugi sposób: właściwe składniki mineralne
Budulcem naszych zębów jest wapń, toteż przede wszystkim przetwory mleczne powinny być niezbędnym składnikiem naszej diety, jeśli chcemy, aby nasz uśmiech był zdrowy i piękny. Warto także pamiętać o witaminie A, która zabija bakterie, zapobiega próchnicy i chroni dziąsła. Jest ona obecna w morelach, dyni, kapuście, jajkach, marchwi, agreście czy też w czerwonym mięsie. Antybakteryjnie działa również obecny chociażby w rybach, ryżu oraz zielonej herbacie fluor, który jednocześnie wzmacnia szkliwo. Trzeba jednak być ostrożnym, bo w nadmiernej ilości może powodować zaburzenie działania trzustki i tarczycy.
Trzeci sposób: odpowiedni poziom pH
Na właściwy poziom pH w ustach – oscylujący między 6,5 a 7,4 – wpływa nie tylko reklamowane wszem i wobec żucie gumy, ale również przeżuwanie żółtego sera. Substancje, które się w nim znajdują, działają ślinogennie, co zabezpiecza przed spadkiem pH. Oprócz tego ser bogaty jest w difosforany, które wzmacniają szkliwo i chronią przez działaniem kwasów.
Czwarty sposób: ograniczone zaufanie wobec cukrów
Od małego słyszymy, że cukier, mimo tego, że bardzo smaczny, niszczy nasze zęby. Zarówno ten sztucznie wytworzony, jak i naturalnego pochodzenia, jest zagrożeniem dla uzębienia. Okazuje się jednak, że nie wszystkie rodzaje cukrów są szkodliwe. Spośród alkoholi cukrowych dwa – erytrytol oraz ksylitom – nie tylko nie powodują próchnicy, ale również przyczyniają się do usuwania płytki nazębnej.
Pamiętajmy jednak, że samo spożywanie „dobrego jedzenia” nie wystarczy – w parze z tym musi iść codzienna higiena oraz regularne wizyty u dentysty. Tylko w ten sposób będziemy mieć gwarancję, że nasz uśmiech będzie zawsze piękny i zdrowy.