elementor-placeholder-image

Skaling – na czym polega?

Kamień nazębny to nic innego, jak tylko nagromadzone ilości płytki nazębnej, które z czasem uległy stwardnieniu. Znaczne ilości kamienia nazębnego gromadzone są zazwyczaj w okolicach szyjek zębowych, pod oraz nad dziąsłami. Wbrew pozorom nie jest to wyłącznie kwestia estetyczna. W praktyce bowiem kamień nazębny stanowi wymarzone środowisko dla rozwijających się bakterii, a więc bezpośredniej przyczyny powstania wielu chorób jamy ustnej, w tym m.in. próchnicy. Niestety, samodzielne usunięcie wspomnianego kamienia nazębnego jest po prostu niemożliwe. Rozwiązaniem problemu jest natomiast skaling, zabieg przeprowadzany w gabinecie stomatologicznym.

Skaling to rodzaj profesjonalnego, bezbolesnego zabiegu, polegający na usunięciu wspomnianego kamienia nazębnego. W praktyce wyróżniamy dwa rodzaje skalingu: naddziąsłowy i poddziąsłowy.

Skaling naddziąsłowy ma za zadanie usunięcie nagromadzonego kamienia nazębnego z powierzchni korony zęba, natomiast metoda poddziąsłowa polega na usunięciu kamienia zgromadzonego pod powierzchnią dziąseł.

W jaki sposób stomatolog usunie wspomniany kamień? Metod jest kilka; do wyboru mamy m.in. technikę tradycyjną, zakładającą usunięcie kamienia przy pomocy skaleru ręcznego; mechaniczną przy której wykorzystywane są wiertła typu frez; ultradźwiękową wykorzystującą skaler ultradźwiękowy; dźwiękową, zakładającą użycie fal dźwiękowych 6-8 kHz; laserową przy wykorzystaniu skalera laserowego oraz chemiczną, przy której używany jest roztwór perhydrolu.

Skaling naddziąsłowy

Jak zostało to już wspomniane, głównym zadaniem skalingu naddziąsłowego jest dokładne oczyszczenie koron z nagromadzonego kamienia nazębnego. Obecnie jedną z najpopularniejszych i zarazem najbardziej skutecznych metod jest ta, zakładająca użycie ultradźwięków. Jak – w praktyce – wygląda wspomniany zabieg? Stomatolog przykłada delikatnie skaler do części zęba dotkniętej kamieniem. Po chwili ultradźwięki uderzają w złogi, a te zostają automatycznie oderwane od powierzchni zęba. Zabieg skalingu naddziąsłowego kończy polerowanie, którego celem jest zabezpieczenie zębów przed ponownym nagromadzeniem kamienia nazębnego. Ile kosztuje skaling naddziąsłowy? Naturalnie wszystko zależy od konkretnego gabinetu stomatologicznego, niemniej jednak cena zabieg kształtuje się w okolicach 80 zł za 1 łuk.

Skaling poddziąsłowy

Jak wskazuje na to już sama nazwa – ma na celu usunięcie kamienia nazębnego zlokalizowanego poniżej linii dziąsła. Zazwyczaj skaling poddziąsłowy wykonywany jest przy użyciu skalerów ultradźwiękowych. Zdarza się jednak, że stomatolog decyduje się na wykorzystanie kiretu, a więc sprzętu umożliwiającego dotarcie do najmniejszych nawet szczelin zębowych. Podobnie jak w przypadku skalingu naddziąsłowego, zabieg kończy się polerowaniem powierzchni zębów. Cena skalingu poddziąsłowego – z uwagi na większy stopień skomplikowania – jest wyższa, niż w przypadku skalingu naddziąsłowego i oscyluje w okolicy ok. 150 zł.

Scroll to Top

Nasze usługi