Clear Aligner – nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu

Clear Aligner – nowoczesna metoda leczenia wad zgryzu

Jeszcze niedawno leczenie wad zgryzu kojarzyło się z koniecznością użytkowania metalowych, niezbyt estetycznych aparatów ortodontycznych – dla młodych ludzi, wrażliwych na opinię otoczenia albo dla osób wykonujących prestiżowe zawody mogło to stanowić spory problem. Na szczęście rozwój nowoczesnych technik leczenia umożliwia uzyskiwanie doskonałych efektów przy zachowaniu najwyższej estetyki. Jedną z takich technik jest aparat Clear Aligner.

Clear Aligner to nie standardowy aparat ortodontyczny, ale wykonane indywidualnie pod kątem budowy anatomicznej jamy ustnej pacjenta przezroczyste nakładki. Są one bardzo estetyczne, a także wygodne w użytkowaniu, a jednocześnie umożliwiają skuteczne leczenie wielu wad zgryzu, takich jak stłoczenie zębów, zgryz krzyżowy, zgryz głęboki czy diastema. Można je w każdej chwili zdjąć z zębów, choć oczywiście należy mieć świadomość, że efekty leczenia są ściśle uzależnione od przestrzegania przez pacjenta zaleceń stomatologa dotyczących czasu stosowania nakładek.

Clear Aligner – etapy leczenia

Mimo wysokiego stopnia zaawansowania, leczenie wad zgryzu przy pomocy nakładek Clear Aligner jest kilkuetapowym procesem, wymagającym od pacjenta szeregu wizyt w gabinecie stomatologicznym.

  • Diagnostyka – ortodonta wykonuje zdjęcia cefalometryczne oraz pantomograficzne, ewentualnie również tomografię CBCT. Na tej podstawie stawiana jest diagnoza – lekarz decyduje, czy dana wada zgryzu może być leczona przy użyciu nakładek Clear Aligner.
  • Leczenie zachowawcze – jeśli jest taka konieczność, stomatolog leczy wszystkie ubytki próchnicowe – terapia ortodontyczna może być prowadzona jedynie u pacjentów ze zdrowymi zębami!
  • Wykonanie skanów – na podstawie wykonanych skanerem wewnatrzustnym 3Shape skanów cyfrowych 3D (gwarantuje większą precyzję i komfort dla pacjenta) w laboratorium przygotowywane są nakładki idealnie dopasowane do budowy anatomicznej zębów oraz dziąseł pacjenta.
  • Pierwszy etap leczenia zasadniczego – trwa około trzech tygodni. Po tym czasie pacjent musi zgłosić się do gabinetu, gdzie znów wykonuje się skany służące przygotowaniu kolejnych nakładek, stosowanych w następnych etapach leczenia.
  • Aktywne leczenie – trwa do uzyskania satysfakcjonujących efektów, zazwyczaj około pół roku. W tym czasie pacjent pojawia się u stomatologa co trzy tygodnie w celu kontroli rezultatów.
  • Retencja – czyli etap utrwalania wypracowanych efektów, trwa zazwyczaj dwukrotnie dłużej niż leczenie aktywne. Pacjent użytkuje wówczas specjalny aparat retencyjny, który ma na celu ustabilizowanie zębów w nowej pozycji.

Clear Aligner – zalety

Jak już wcześniej wspomniano, leczenie z użyciem nakładek Clear Aligner jest zdecydowanie krótsze niż w przypadku tradycyjnych aparatów – jest to mniej obciążające dla pacjenta i wiąże się w całokształcie z niższymi kosztami. Nakładki są przezroczyste, więc na pierwszy rzut oka nie widać ich w jamie ustnej, co zapewnia wysoki komfort estetyczny. W każdej chwili można je też wyjąć, np. w sytuacji uroczystości czy publicznych wystąpień. Dodatkowo, można je zdejmować do jedzenia czy szczotkowania zębów – codzienne funkcjonowanie oraz higiena nie są w żadnym stopniu utrudnione.

W ofercie Ratyńscy Dental Clinic w Józefowie znajduje się leczenie ortodontyczne przy użyciu nakładek Clear Aligner – jeśli chcesz szybko i skutecznie pozbyć się wady zgryzu, przy zachowaniu najwyższej estetyki, zadzwoń lub napisz do nas i umów się na wizytę ze specjalistą ortodontą! Zapraszamy -> https://ratynscy.pl/kontakt/.

Scroll to Top

Nasze usługi