Aparaty ortodontyczne to świetne rozwiązanie dla osób cierpiących z powodu wad zgryzu. Ich noszenie umożliwia uzyskanie prawidłowego ułożenia zębów, a tym samym zniwelowanie – a często nawet wykluczenie – powstałych wad. Czy noszenie aparatu ortodontycznego jest bolesne? Ile trwa leczenie i jaki jest zbliżony koszt aparatu? Poznaj odpowiedzi, na najczęściej zadawane pytania dotyczące aparatów na zęby.
1. Czy zakładanie aparatu boli?
Nie, jest to zabieg bezbolesny, choć pacjenci posiadający niski próg bólu mogą odczuwać lekki dyskomfort, towarzyszący zakładaniu „klamerek”. Lekki ból może się natomiast pojawić po założeniu aparatu. Nie trwa on jednak dłużej niż 7 – 10 dni, a z reguły mija już nawet po 5 dniach od chwili wykonania zabiegu.
2. W jakim celu przeprowadzane są wizyty kontrolne i czy są konieczne?
Po założeniu aparatu lekarz wyznacza datę kolejnej wizyty – tym razem kontrolnej. W jej trakcie obserwuje on czy (a jeśli tak, to jakie) postępy mają miejsce w trakcie leczenia. Nierzadko następuje również regulacja aparatu, która ma na celu zoptymalizowanie leczenia.
3. Ile trwa leczenie ortodontyczne?
To kwestia indywidualna, uzależniona od danego przypadku. Wpływ na długość leczenia ma zarówno rodzaj posiadanej wady, jak i predyspozycje genetyczne. W związku z powyższym trudno mówić o minimalnym czy też maksymalnym czasie noszenia urządzenia stałego. Oczywiście im mniej skomplikowana wada zgryzu, tym krótszy czas terapii. W przypadku bardziej złożonych wad, czas leczenia ortodontycznego może natomiast wynosić nawet… kilka lat.
4. Kolorowy aparat ortodontyczny?
Dawniej aparat ortodontyczny kojarzony był z klasycznym, srebrnym urządzeniem. Obecnie – w celu uatrakcyjnienia procesu leczenia ortodontycznego – pacjenci mogą zdecydować się na dowolnie wybrany kolor aparatu. W zdecydowanej większości gabinetów kolor urządzenia nie rzutuje na cenę leczenia.
5. Czy nosząc aparat trzeba częściej myć zęby?
Pokarm zalegający w szczelinach międzyzębowych po zjedzonym posiłku, przyczynia się do powstania próchnicy. Podobnie jest w przypadku aparatu ortodontycznego, z tą różnicą, że duża ilość zakamarków, powstająca na powierzchni zębów po założeniu urządzenia, sprzyja rozwojowi choroby. Z tego względu zalecane jest mycie zębów po każdym zjedzonym posiłku, bez względu na ilość spożytych produktów.
6. Do czego służą woski ortodontyczne?
Zdarza się, że aparat dotkliwie obciera śluzówkę jamy ustnej. Taka sytuacja ma z reguły miejsce w przypadku osób, cierpiących na zaawansowane wady ułożenia zgryzu. Aby nie dopuścić do podrażnienia, a nawet powstania ranki, pacjenci powinni stosować specjalne woski ortodontyczne. Ich celem jest wytworzenie warstwy poślizgowej, która zabezpiecza wrażliwe wnętrze jamy ustnej przed uszkodzeniem.
7. Czy należy samodzielnie naprawiać uszkodzony aparat?
Absolutnie nie. W momencie, kiedy stwierdzimy uszkodzenie aparatu ortodontycznego, powinniśmy bezzwłocznie skierować się do lekarza prowadzącego terapię ortodontyczną. Wyłącznie specjalista jest w stanie skutecznie naprawić uszkodzone urządzenie.
8. Czy aparat powoduje powstawanie próchnicy?
Jeśli urządzenie zostało zamontowane w sposób prawidłowy, a sam pacjent dba o higienę jamy ustnej i stosuje się do zaleceń lekarza, to wystąpienie próchnicy jest wysoce wątpliwe. Aparaty mocowane są bowiem na klej z dodatkiem fluoru, który skutecznie ogranicza możliwość pojawienia się wspomnianej choroby.
9. Czy noszenie aparatu wymaga zmiany diety?
Niestety tak, jednak nie jest zmiana zbyt drastyczna. Niemniej jednak osoby noszące aparat ortodontyczny powinny zrezygnować ze spożywania pokarmów twardych, takich jak landrynki czy orzechy. Ich rozgryzanie może bowiem spowodować uszkodzenie urządzenia. Poza tym odradza się żucie gumy czy jedzenie „ciągnących się” słodyczy np. cukierków toffi.
10. Czy osoby noszące aparat ortodontyczny mogą się całować?
Oczywiście, że tak. Tym bardziej, że całujemy się za pomocą warg i języka, a nie zębów J.