elementor-placeholder-image

Leczenie pod mikroskopem – czyli nowoczesne metody leczenia zębów

Zaledwie kilka lat temu mikroskop kojarzony był wyłącznie z urządzeniem, które umożliwiało precyzyjne zbadanie danego składnika, stanowiącego część preparatu. Obecnie wspomniany mikroskop z powodzeniem wykorzystywany jest w stomatologii, a dokładniej w leczeniu kanałowym. Dzięki użyciu nowoczesnego sprzętu lekarz jest w stanie – w sposób niezwykle precyzyjny – zlokalizować stan chorobowy i opracować poszczególne kanały, znajdujące się we wnętrzu wspomnianego zęba. Na czym konkretnie polega leczenie kanałowe zębów przy użyciu mikroskopu i jaki jest koszt wspomnianego zabiegu?

Na czym polega leczenie zębów pod mikroskopem?

W momencie, kiedy kanały znajdujące się w zębie chorego widoczne są gołym okiem, dentysta może przystąpić do ich dokładnego wypełnienia. Jeśli jednak nie jest w stanie dostrzec wspomnianych kanałów, wówczas sukces leczenia jest wątpliwy. W takiej sytuacji pozostaje jedynie decyzja o ekstrakcji. Czy aby na pewno? Obecnie, dzięki leczeniu mikroskopowemu, stomatolog ma możliwość nie tylko dokładnego wypełnienia kanałów, ale dodatkowo może je obejrzeć w dużym powiększeniu. To swego rodzaju przełom w endodoncji. Niemniej jednak leczenie przy pomocy mikroskopu wykorzystywane jest także w przypadku chorób przyzębia i błony śluzowej, czy też chirurgii stomatologicznej. Leczenie zębów pod mikroskopem to obecnie jedna z najbardziej precyzyjnych technik, dzięki której zarówno pacjent, jak i lekarz mają pewność, że usunięte zostaną wyłącznie zmiany chorobowe, nie zaś zdrowa tkanka. Naturalnie zabiegi wykonywane przy użyciu mikroskopu – podobnie jak cała masa innych usług, świadczonych przez gabinety stomatologiczne – odbywają się w znieczuleniu miejscowym.

Kto może skorzystać z usługi?

Sprzęt umożliwiający leczenie zębów pod mikroskopem to typ najnowocześniejszego, zaawansowanego technologicznie urządzenia. Nie dziwi więc fakt, że jest to wydatek niezwykle kosztowny, a tym samym niedostępny dla wszystkich gabinetów stomatologicznych. Z tego względu usługę leczenia zębów pod mikroskopem oferują wyłącznie najlepsze gabinety. Co istotne to fakt, że nie każdy stomatolog ma predyspozycje do używania mikroskopu. Jak to możliwe? Jak się okazuje, wykorzystanie mikroskopu stomatologicznego wymaga posiadania szerokiej wiedzy, a także… zdolności manualnych – którym – jak łatwo się domyślić, pochwalić mogą się wyłącznie wybrane osoby. Z tego też względu leczenie zębów pod mikroskopem jest zabiegiem dość kosztownym. Na jaki wydatek musimy się przygotować? Wszystko zależy od stopnia skomplikowania danego przypadku, a także ilości korzeni. Niemniej jednak ceny tego typu zabiegów rozpoczynają się od 500 zł wzwyż.

Czy warto leczyć zęby pod mikroskopem?

Biorąc pod uwagę relatywnie wysoki koszt leczenia zębów pod mikroskopem, wiele osób zadaje sobie pytanie czy nie jest to aby zbędny wydatek i – mówiąc wprost – próba „naciągnięcia” pacjenta. Przecież jeszcze jakiś czas temu zęby leczono w tradycyjny sposób, który był po prostu o wiele tańszy. Zgadza się, jednak należy także brać pod uwagę fakt, że w sporej ilości przypadków leczenie było wyłącznie pozorne, gdyż stomatolog nie był w stanie dostrzec kanałów, w efekcie czego po jakimś czasie pacjent i tak był zmuszony do usunięcia zęba. Dziś problem ten można już uznać za przeszłość. Warto dodać, że leczenie zębów pod mikroskopem jest zarówno bezpieczniejsze od tradycyjnego, dawniej przeprowadzanego leczenia kanałowego, jak i o wiele tańsze niż wyrywanie zębów, a następnie wstawianie w ich miejsce implantów czy mostu.

Leczenie zębów pod mikroskopem to sposób na posiadanie pięknego uśmiechu, niezależnie od tego, jak skomplikowane może okazać się leczenie dentystyczne. Jeśli więc zależy ci na tym, aby nie dopuścić do powstania ubytków zębowych, dokładnie rozważ możliwość tego typu zabiegu. Może się bowiem okazać, że zwiększony koszt leczenia jest wyłącznie pozorny, gdyż po jakimś czasie będziesz zmuszony zapłacić o wiele więcej za wspomniane już implanty, imitujące twoje naturalne uzębienie.

dr Artur Ratyński

Scroll to Top

Nasze usługi