elementor-placeholder-image

Jak zapobiegać próchnicy u dzieci ?

Dziecko to wyzwanie, z którym trzeba sobie radzić. Nie można zmienić mu oprogramowania niczym w komputerze, gdy okaże się, że coś zaniedbaliśmy i coś dzieje się nie tak jak powinno. Musimy dbać o naszą pociechę od pierwszych chwil przyjścia na świat. Sporo osób uważa, że o jeśli chodzi o zęby u dziecka powinno się zacząć o nie dbać na poważnie dopiero, gdy wypadną mu mleczaki. Tymczasem o mleczaki również trzeba dbać. Ogółem o jamę ustną malca musimy dbać jeszcze przed momentem pojawienia się jakichkolwiek zębów.

Kiedy nasze dziecię ma już swoje mleczaki musimy pamiętać o tym, że próchnica jest jednym z podstawowych zagrożeń. Dlatego warto podjąć profilaktycznie kilka działań, które sprawią, że próchnica nie zagnieździ się w buzi naszego dziecka, a dokładniej nie pojawi się na zębach.

Po pierwsze odpowiednia higiena jamy ustnej. Szczoteczka oraz pasta do zębów dostosowana do wieku malucha. Mycie zębów trzy razy dziennie i wymiana szczoteczki raz w miesiącu. To pierwszy i jeden z ważniejszych kroków, które sprawią, że próchnica naszemu dziecku nie będzie groziła. W przypadku, gdy dziecko jest wystarczająco duże po posiłku powinno żuć gumę (bez cukru), jeśli akurat nie może umyć zębów.

Po drugie ograniczenie słodyczy. Przetworzone a dokładniej przecukrzone produkty powinny pójść w odstawkę, bo faktycznie psują się od nich zęby.

Po trzecie wizyty u dentysty. Im szybciej maluch oswoi się z fotelem dentystycznym tym łatwiej będzie nam chodzić na kontrolne wizyty i co ważniejsze zapobiegniemy przykrym momentom, gdy ząb będzie bolał i dentysta będzie się dziecku źle kojarzył.

Dziecko samo nie sprawi, że będzie miało zdrowe zęby. Na początku to rodzic musi zadbać o to by próchnica się u malucha nie pojawiła. Dlatego tak ważne jest, by czuwać nad higieną jamy ustnej dziecka i postarać się zminimalizować ilość słodyczy w diecie naszej pociechy. Dzięki tym dwóm czynnikom uzębienie malucha będzie w dobrym stanie. Niestety nie jest tak, że próchnica samoczynnie znika wraz z zębami mlecznymi, dziecko mające próchnicę w zębach mlecznych będzie miało również próchnice na zębach stałych, dlatego warto zadbać o stan uzębienia dziecka jeszcze zanim pojawią się w nim jakiekolwiek zmiany chorobowe.

Scroll to Top

Nasze usługi