elementor-placeholder-image

Implanty zębowe – fakty i mity

Posiadanie pełnego i zarazem zdrowego uzębienia, stanowi pragnienie sporej ilości społeczeństwa. Niestety, zdecydowana większość z nas posiada braki w uzębieniu. Na szczęście obecnie istnieje prosty i skuteczny sposób, umożliwiającym uzupełnienie wspomnianych braków, a tym samym zagwarantowanie sobie kompletnego, zdrowego uśmiechu. Mowa rzecz jasna o implantach zębowych, na których temat krąży całkiem spora ilość plotek. Jak odróżnić je od prawdy? Poznaj najpopularniejsze fakty i mity dotyczące implantów zębowych.

1. Implanty się nie psują i mogą służyć nam nawet do końca życia – FAKT

To niezaprzeczalny fakt. W istocie; odpowiednio zamocowane implanty wykonane z wysokiej jakości materiału nie ulegną zepsuciu i z powodzeniem mogą służyć pacjentowi przez wiele lat. Śmiało można zatem stwierdzić, że to rodzaj wydatku, który ponosimy wyłącznie jeden raz.

2. Implanty posiadają gwarancję – FAKT

To również prawda, jednak zdarzają się wyjątki od wspomnianej reguły. Implanty zębowe – podobnie jak wiele innych produktów, dostępnych na rynku artykułów stomatologicznych, produkowane są przez sporą ilość firm. Zdecydowana większość marek udziela dożywotniej gwarancji na swoje wyroby, niekiedy jednak okres gwarancyjny określony bywa w latach, jednak jest to praktyka niezwykle rzadka i dotyczy z reguły wyrobów odznaczających się stosunkowo niską jakością.

3. Osoby starsze nie mogą nosić implantów zębowych z uwagi na podeszły wiek – MIT

To oczywiście mit, który nie ma absolutnie żadnego pokrycia w rzeczywistości. W praktyce bowiem wiek nie stanowi żadnej przeszkody do wszczepienia implantów. Warto zauważyć, że w przypadku znacznych ubytków jest to rozwiązanie o wiele wygodniejsze i zdecydowanie trwalsze, niż wyjmowane protezy zębowe.

4. Palacze tytoniu nie mogą nosić implantów – MIT/ FAKT

To nie do końca mit, gdyż powyższe stwierdzenie posiada w sobie pewną dozę prawdy. W praktyce bowiem w przypadku osób, które są uzależnione od palenia tytoniu występuje ryzyko odrzucenia implantu przez organizm. Taka sytuacja może – ale nie musi – mieć miejsca. Dlatego też w celu zminimalizowania ryzyka odrzucenia radzi się zerwanie z nałogiem, a następnie odczekanie okresu 6 miesięcy przed przystąpieniem do zabiegu wszczepienia implantów.

5. Implanty nie zwalniają z konieczności dbania o higienę jamy ustnej – FAKT

Chociaż implanty zębowe nie psują się tak, jak zęby naturalne, to jednak podobnie jak one wymagają zabiegów pielęgnacyjnych. Niezbędne jest zatem regularne szczotkowanie, a następnie nitkowanie. Po wspomnianych czynnościach warto dodatkowo użyć płynu do płukania jamy ustnej. W ten sposób usuniemy zalegające na zębach oraz w szczelinach międzyzębowych resztki pokarmu i zarazem zabezpieczymy zęby przed powstaniem kamienia nazębnego, próchnicy i wielu innych chorób jamy ustnej.

6. Wszczepienie implantów jest bolesne – MIT

Wszczepienie implantów, podobnie zresztą jak inne zabiegi stomatologiczne, przeprowadzane jest w znieczuleniu miejscowym. W związku z powyższym nie może być mowy o odczuwaniu bólu w takcie zakładaniu implantów.

dr Artur Ratyński – Implantolog w Dental Clinic Józefów

Scroll to Top

Nasze usługi