Codzienna higiena jamy ustnej stanowi najbardziej efektywny rodzaj profilaktyki, mający na celu zapobieżenie rozwojowi chorób zębów oraz dziąseł. W jaki sposób zadbać o zęby, by na dłużej cieszyć się pięknym i zdrowym uśmiechem? Poznaj 7 najpopularniejszych faktów, dotyczących codziennej higieny jamy ustnej.
1. Opuszczenie szczotkowania wpływa na stan zdrowia zębów
Często wydaje nam się, że opuszczenie jednego szczotkowania nie ma większego znaczenia dla zdrowia jamy ustnej. To błąd, ponieważ po każdym posiłku na powierzchni zęba gromadzi się osad, określany również mianem płytki nazębnej. Składa się on zarówno z resztek pokarmu, jak i śliny oraz bakterii. Płytka nazębna twardnieje po upływie ok. 12 h i wtedy nie ma już możliwości usunięcia jej za pomocą zwykłej szczoteczki do zębów. Nagromadzone pokłady takowej zmieniają się w kamień nazębny, dlatego też opuszczenie nawet jednego mycia zębów może w znaczący sposób wpłynąć na stan uzębienia.
2. Używanie nici dentystycznej nie jest opcją, a koniecznością
Jeśli sądzisz, że nić dentystyczna jest „wymysłem”, który w praktyce ma na celu wyłącznie wyciągnięcie z twojego portfela dodatkowej gotówki, to jesteś w dużym błędzie. W praktyce żadna szczoteczka nie jest w stanie usunąć zanieczyszczeń nagromadzonych w przestrzeniach międzyzębowych tak dobrze, jak nić dentystyczna.
3. Jabłka nie zastąpią szczoteczki do zębów
Popularnym mitem na temat higieny jamy ustnej jest twierdzenie, jakoby jabłko zjedzone przed snem w pełni zastępowało szczotkowanie. Nie ma to oczywiście nic wspólnego ze stanem faktycznym i ani jabłka, ani też żaden inny rodzaj żywności, nie zastąpi szczotkowania zębów.
4. Żucie gumy do zębów nie zastąpi ich mycia
Żucie gumy do zębów stanowi wyłącznie element profilaktyki przeciwpróchniczej i nie jest w stanie zastąpić zabiegu szczotkowania. Dlaczego? Ponieważ samym żuciem gumy nie jesteśmy w stanie usunąć nagromadzonych resztek pokarmu.
5. Elektryczne szczoteczki do zębów pozwalają na dokładniejsze umycie zębów
To prawda. Żadna szczoteczka manualna nie zapewni tak wysokiej jakości szczotkowania, jak elektryczna szczoteczka. Przyczyn tego zjawiska należy upatrywać w częstotliwości obrotów głowicy szczoteczki. Dodatkowo elektryczne szczoteczki są w stanie zapewnić lekki efekt wybielający, co również jest zaletą wysokich częstotliwości drgań.
6. Szczoteczkę należy wymieniać co 3 miesiące
Wraz z kolejnymi tygodniami użytkowania, włókna szczoteczki ulegają zużyciu, w związku z czym tracą swoje pierwotne właściwości czyszczące i nie są w stanie usunąć tak dużej ilości nagromadzonych resztek pokarmu. Aby zapobiec temu zjawisku należy wymieniać szczoteczkę do zębów przynajmniej raz na 3 miesiące.
7. Twardość szczoteczki nie ma wpływu na skuteczność szczotkowania
Choć może się wydawać, że twarde włókna szczoteczki skuteczniej czyszczą powierzchnię zębów, to w praktyce ich twardość nie ma większego wpływu na efekty szczotkowania. Podział na miękkie, średnie i twarde szczoteczki do zębów umożliwia jedynie dopasowanie wspomnianej twardości włókna do potrzeb dziąseł.