elementor-placeholder-image

Czy plomby należy wymieniać ?

Chcąc mieć piękny uśmiech zastanawiamy się nad wieloma kwestiami. Często marzą nam się zęby jak z reklamy, jednak prawda jest taka, że każdy z nas ma inne zęby. Wiele osób dba o stan swojego uzębienia, ale są też osoby, które niezbyt wiele robią w kierunku tego by ich zęby naprawdę pięknie wyglądały. Jednak, kiedy już chcemy żeby nasz uśmiech olśniewał zaczynamy się zastanawiać czy nasze zęby będą faktycznie świetnie wyglądały, gdy mamy w nich plomby, które niestety nie są białe? Czy należy wymieniać plomby, które spełniają swoją rolę, ale nie wyglądają estetycznie? A może trzeba wymieniać plomby, co jakiś czas bez względu na ich wygląd, czy też stan?

Otóż najczęściej można się spotkać z odpowiedzią, że plomby należy wymieniać w momencie, gdy przestają one spełniać swoją rolę. To znaczy przestają chronić nasz ząb. Takie sytuacje są związane między innymi z wtórną próchnicą. Jeśli dentysta zauważy, że znowu pojawia się próchnica wtedy wymienia nam plomby, w trakcie leczenia zębów. Oczywiście może też dojść do sytuacji, że próchnica się nie pojawia a na przykład plomba w jakiś sposób się starła lub ukruszyła wtedy również konieczna jest wymiana plomby.

Materiały, z jakich tworzone są plomby nie są niezniszczalne, dlatego najczęściej, co 5 do 10 lat należy wymieniać plomby. Choć oczywiście są też trwalsze plomby, które mogą trzymać się w zębie przez bardzo długi czas, jednak tu trzeba wziąć pod uwagę każdego pacjenta z osobna. Każdy pacjent to inna historia związana ze stanem uzębienia, higieną, dietą, dlatego tak ważne są profilaktyczne wizyty u dentysty. Bo tylko specjalista jest w stanie stwierdzić, czy plomba powinna być wymieniona i jaki rodzaj plomby będzie dla danej osoby najlepszy.

Jednak sporo osób nie ma problemów z plombami poza tzw. kwestią estetyczną. Wiele osób nadal posiada szare plomby a nie białe. I choć świadczy to o tym, że taka osoba dbała o zęby, to jednak ten rodzaj plomb nie wygląda zbyt dobrze. Dentysta oczywiście może wymienić takie plomby na życzenie pacjenta, na plomby białe. Jeśli pacjenci wybielają zęby to bardzo często po zabiegu wybielania wymieniają też plomby, by te nie odbiegały swoim odcieniem od pięknie wybielonych zębów.

Na pytanie czy plomby należy wymieniać, odpowiedź jest prosta: tak, jeśli zajdzie taka potrzeba, czy to związana z chorobowymi zmianami, mechanicznym uszkodzeniami istniejącej plomby, czy też, jeśli ma to związek z kwestiami czysto estetycznymi.

Najważniejsze jest jednak żeby dbać o swój uśmiech, czyli pamiętać, że nawet najlepsze plomby nic nam nie dadzą, jeśli nie zadbamy porządnie o higienę naszej jamy ustnej.

Scroll to Top

Nasze usługi