elementor-placeholder-image

Aparaty retencyjne, czyli jak utrwalić efekty leczenia ortodontycznego

Retajnery – tak określa się aparaty retencyjne, które zakładane są u pacjentów gabinetów ortodontycznych po zakończeniu stałego leczenia klasycznym aparatem. To ma prowadzić do trwałego zachowania uzyskanych rezultatów estetycznych.

W czym pomocne?

Aparaty retencyjne pozwalają na dopasowanie się uzębienia, dziąseł oraz szczęki odpowiednio do nowego ustawienia wypracowanego przez wcześniej noszony aparat stały. W przypadku retainerów wyróżnia się dwa warianty – albo ruchome, czyli inaczej zdejmowane, albo trwałe. Cały proces likwidowania wad zgryzu obejmuje jako jeden ze swoich nieodłącznych etapów leczenie retencyjne. Wielu ludzi po uzyskaniu pięknego uśmiechu rezygnuje z uzupełniającego aparatu retencyjnego i jest to błąd. Wszelkie pozyskane efekty po paru latach noszenia aparatu tradycyjnego mogą zostać zaprzepaszczone, gdy ich nie utrwalimy.

Jak długo nosić aparaty retencyjne?

Nie ma konkretnego czasu, jaki trzeba byłoby poświęcić na leczenie retencyjne. To kwestia indywidualna każdego pacjenta. Przeważnie zaleca się noszenie retainera ok. 2 lat. Czasami ortodonci przedłużają ten czas do 5 lat, a nawet w rzadszych przypadkach do 10 lat. Nie ma na chwilę obecną problemu z doborem płytek retencyjnych nie tylko pod względem jakości ale także i walorów estetycznych. Są one dostępne w rozmaitych odcieniach. W porównaniu ze stałym aparatem praktycznie nie rzucają się w oczy. Szyny tego typu aparatów są cienkie a ich łuki nie są za bardzo wyraziste, a zatem nie niszczą ładnego uśmiechu. Jeżeli pacjentowi bardzo zależy na zupełnym ukryciu płytek, może zdecydować się na aparaty retencyjne przyklejane do uzębienia. Ortodonta mocuje wówczas retainer od strony języka.

Kilka wariantów

Poza tym, że aparaty retencyjne różnią się sposobem ich przytwierdzania do uzębienia, można także wyszczególnić podział na modele przyczepiane na cały okres leczenia retencyjnego, jak również i ruchome, które są zakładane na noc. Niekiedy ortodonci zalecają także noszenie aparatów w ciągu dnia, ale wtedy musimy pamiętać o ich zdejmowaniu podczas szczotkowania zębów oraz spożywania posiłków. Nie obejdzie się również bez nienagannego przestrzegania zasad higieny, które pozwalają na dokładne oczyszczenie aparatu retencyjnego.

Scroll to Top

Nasze usługi