Szczotkowanie języka – dlaczego jest tak istotne?

Szczotkowanie języka – dlaczego jest tak istotne?

Po każdym posiłku myjesz zęby przy użyciu pasty z fluorem, regularnie używasz nici dentystycznych, w Twojej łazience znaleźć można płyn do płukania ust – czy wiesz, że mimo to Twoja higiena jamy ustnej nie jest kompleksowa? Jej bardzo istotnym, a zarazem często pomijanym elementem jest szczotkowanie języka!

Język to bardzo istotny organ znajdujący się w jamie ustnej – jest on niezbędny do prawidłowego rozdrabniania pokarmu, bierze udział w procesie mowy, dzięki znajdującym się na nim kubkom smakowym odczuwamy wszystkie smaki. Specyficzna budowa języka – jest on bowiem pokryty malutkimi brodawkami – sprawia, że jest on niestety doskonałym siedliskiem dla bakterii czy grzybów. Niestety, szczotkowanie języka jest czynnością, o której często zapominamy podczas codziennej higieny jamy ustnej…

Szczotkowanie języka – jak robić to poprawnie?

Szczotkowanie języka jest tak naprawdę banalnie prostą czynnością – wystarczy do tego używana na co dzień szczoteczka do zębów. Podczas mycia zębów przy pomocy włosia szczoteczki należy kilka razy przejechać po powierzchni języka, usuwając z nich pozostałości pokarmów, nalot oraz neutralizując skupiska szkodliwych drobnoustrojów.

Niektórzy producenci szczoteczek idą krok dalej i projektują tylną część główki w taki sposób, że jest przeznaczona specjalnie do czyszczenia języka – nie jest ona wówczas gładka, ale wyposażona w wypustki, którymi pociera się język, oczyszczając jego powierzchnię. W drogeriach bez problemu można też kupić specjalne skrobaczki do języka, które na pierwszy rzut oka przypominają jednorazowe maszynki do golenia. Skrobaczką należy kilkakrotnie przejechać po powierzchni języka, od nasady aż po czubek, a później dokładnie umyć ją pod strumieniem wody.

Przykre skutki braku higieny języka

Myjesz zęby regularnie, nie masz próchnicy, używasz odświeżających płynów do płukania jamy ustnej, a Twoją zmorą jest nieprzyjemny zapach z ust? Może to być przykry skutek braku higieny języka! Efektem metabolizmu bakterii osadzających się na języku są związki siarki o bardzo nieprzyjemnym aromacie – zamiast tuszować je żuciem gumy albo miętowymi cukierkami do ssania, lepiej jest po prostu… porządnie wyszczotkować język!

Jeśli masz pytania dotyczące prawidłowej higieny jamy ustnej, chcesz wiedzieć, jaką pastę albo szczoteczkę wybrać – pytaj higienistek z naszej Ratyńscy Dental Clinic! Podczas wizyt kontrolnych chętnie odpowiemy na wszystkie Wasze pytania i przeprowadzimy profesjonalny instruktaż higieny jamy ustnej – zapraszamy do kontaktu!

Scroll to Top

Nasze usługi