elementor-placeholder-image

O gumie do żucia słów parę: fakty i mity

Żucie gumy powszechnie zaleca się jako sposób na szybką ochronę zębów przed próchnicą. Ile w tym prawdy? Prezentujemy gumę do żucia na przykładzie pięciu stwierdzeń, z którymi każdy kiedyś się zetknął.

1. Żucie gumy sprawia, że nie jesteśmy głodni – NIE

Podczas żucia gumy organizm myśli, że otrzymuje jedzenie, dlatego uczucie głodu zostaje zmniejszone – z taką opinią można się spotkać wśród wielu osób. Niestety, nie ma to potwierdzenia w faktach. Według najnowszych badań miętowa guma do żucia sprawia, że jej użytkownicy znacznie częściej sięgają po śmieciowe jedzenie, a rezygnują z warzyw i owoców.

2. Żucie gumy może wywoływać uszkodzenie szkliwa – TAK

Jedną z konsekwencji nadmiernego żucia gumy, która pojawia się w różnorakich badaniach, jest tak zwany bruksizm: choroba polegająca na zaciskaniu szczęki i zgrzytaniu zębami. Nieleczony bruksizm z kolei doprowadza nie tylko do uszkodzeń szkliwa, ale także do ukruszeń, a nawet pęknięć zębów!

3. Połykając gumę możemy zakleić sobie żołądek – NIE

Wiele osób nadal myśli, że połykanie gumy do żucia źle działa na nasz żołądek. Owszem, jeśli łykniemy jednocześnie kilka gum, możemy trafić do szpitala, ale jeśli czasem przez przypadek zdarzy nam się połknąć jedną gumę, nie mamy się czego obawiać. W naszym układzie pokarmowym guma jest rozrywana na drobne części, a potem wydalana – nic nie zostaje w żołądku, więc tym bardziej nie można mówić o jakimkolwiek zaklejaniu.

4. Częste żucie gumy może być przyczyną różnych dolegliwości – TAK

Jeśli zbyt często sięgamy po gumę, powinniśmy mieć się na baczności. Nadmierne żucie nie tylko może doprowadzić do wyżej wspomnianego bruksizmu, ale również do zaburzeń całych stawów skroniowo-żuchwowych. Słodziki, które znajdują się w składzie gumy w nadmiernych ilościach działają przeczyszczająco, a powietrze połykane podczas żucia przyczynia się niekiedy do wzdęć brzucha oraz skurczów jelit.

5. Guma do żucia chroni przed próchnicą – TAK, ale…

Żucie gumy faktycznie może nas obronić przed zachorowaniem na próchnicę, lecz w tym celu musimy uważnie czytać jej skład. Odpowiednie działanie zapewnia wyłącznie ksylitol, naturalny cukier brzozowy, który nie tylko nie fermentuje w ustach, ale także pobudza gruczoły ślinowa oraz zmniejsza osadzanie się płytki nazębnej.

Scroll to Top

Nasze usługi