elementor-placeholder-image

Jakie funkcje powinna spełniać dobra pasta do zębów?

Wystarczy obejrzeć kilka spotów promocyjnych czy rzucić okiem na kolorowe magazyny, w których pełno jest reklam poświęconych innowacyjnym pastom, jakie rzekomo mają zapewnić czystość jamy ustnej, piękny i zdrowy uśmiech oraz krystalicznie białe uzębienie. Ile w tym prawdy? Na rynku istnieje wiele różnorodnych rodzajów produktów przeznaczonych do pielęgnacji zębów. Poniżej krótka charakterystyka kilka najczęściej spotykanych kategorii past.

Najważniejszy skład

Warto wiedzieć, że do utrzymania zębów w idealnym stanie wystarczające jest nawet szczotkowanie samą szczoteczką. Pasta nie jest wcale wymagana, lecz pod warunkiem, że będziemy regularnie czyścić uzębienie przez około 6 – 8 minut. Nieprzypadkowo zatem na opakowaniach past producenci zalecają szorowanie zębów o połowę krócej. Dzięki zastosowaniu specjalnych preparatów pielęgnacja jamy ustnej jest dokładniejsza, zatem czas szczotkowania uzębienia może zostać zredukowany do tych standardowo wskazywanych 3 – 4 minut. Nie zachęcamy oczywiście do rezygnacji z tradycyjnych form pielęgnacyjnych z wykorzystaniem past, ale podkreślamy jedynie, jak bardzo istotny okazuje się wpływ środka czyszczącego na kondycję zębów. Wybierając specyfiki przeznaczone do pielęgnacji zębów powinniśmy natomiast kierować się nie tyle znajomością danej marki czy ceną widniejąca na paczce z produktem, ale przede wszystkim informacjami zawartymi na etykiecie. Najważniejszym składnikiem każdej pasty do zębów są substancje o właściwościach polerujących a przez to zarazem i ściernych. Chodzi tu m.in. o węglan wapnia, krzemionkę czy też sole glinu. Dzięki temu możliwe jest efektywne likwidowanie osadu i kamienia. Dobra pasta powinna mieć także w swoim składzie składniki hamujące proces mineralizacji płytki nazębnej. Przykładem takich związków są pirofosforany. By zapewnić trwałość szkliwa, zaleca się wybór past z fluorem. Jeszcze lepszym wariantem może okazać się pasta mająca w swym składzie ksylitol, czyli alkohol polihydroksylowy, który jest w smaku słodki, ale mimo tego nie powoduje powstawania próchnicy. Badania wskazują, że osoby myjące zęby pastami z jego dodatkiem, mają mniejsze ubytki wywoływane przez bakterie próchnicotwórcze. Co więcej, ksylitol nie dopuszcza również do postępowania mineralizacji szkliwa, a nawet cofa tenże proces, podnosząc Ph w jamie ustnej.

Przy zębach „problematycznych”

Jeżeli cierpisz na nadwrażliwość zębów, koniecznie powinieneś postawić na specjalnie opracowane formułą pasty, które będą bogate w składzie w substancje ochronne takie jak aminofluorek czy hydroksyapatyt, zapewniające ujściom kanalików zębowych właściwą szczelność. Im większa szczelność, tym mniejsza nadwrażliwość. Przy krwawieniu dziąseł w trakcie czyszczenia zębów zaleca się pasty naturalne – na bazie wyciągów roślinnych i z olejkami. Dzięki temu da się uniknąć jeszcze większych podrażnień oraz stanów zapalnych, gdyż pasty tego typu wykazują działanie odkażające. Przykładem ekologicznych dodatków do past ochronnych są arnika, alantoina czy rumianek bądź tymianek.

Likwidacja płytki bakteryjnej

Podstawową funkcją, jaką powinna spełniać dobrze dobrana pasta do zębów ma być usuwanie płytki bakteryjnej z naszego uzębienia. Jest to możliwe, o ile preparat czyszczący, na który postawimy zawiera substancje abrazyjne, czyli ścierne. Każda pasta wypuszczona na rynek musi mieć na swej etykiecie poziom RDA – wskaźnik stopnia ścieralności, który jednocześnie informuje o bezpieczeństwie stałego użytkowania danego produktu. Generalnie chodzi o to, aby drobinki wspomnianych wcześniej środków abrazyjnych nie były zbyt duże, za twarde, szczególnie ostre oraz miały stosowny kształt. Przy pastach do zębów nadwrażliwych przedział charakteryzowanych substancji ściernych nie powinien być większy niż 70. W standardowych, zwykłych produktach skierowanych do dorosłych bezpieczny wskaźnik RDA wyznaczany jest na poziomie 80.

Świeży oddech

Pasty do zębów powinny nie tylko zapewniać solidne oczyszczenie naszego uzębienia czy ścierać płytkę nazębną, ale także usuwać nieprzyjemny zapach z jamy ustnej. Pasty odświeżające, które taki efekt wywołują przeważnie mają w swym składzie dodatek olejków cytrusowych bądź mięty.

Scroll to Top

Nasze usługi