elementor-placeholder-image

5 wskazówek jak dbać o protezę zębową

Wielu posiadaczy protez ogranicza dbałość o swe zastępcze uzębienie do conocnego wrzucania sztucznej szczęki do szklanki napełnionej wodą. Niestety ten popularny nawyk na pewno nie umożliwi utrzymania protezy w idealnym stanie. Co zatem okaże się pomocne? O tym poniżej.

Inwestycja w sztuczne uzębienie to kosztowny wydatek, więc chociażby ze względów czysto materialnych, warto jest zatroszczyć się o stosowną pielęgnację noszonej protezy. W końcu dzięki niej możemy normalnie funkcjonować – swobodnie i bez skrępowania uśmiechać się, wygodnie i bezpiecznie gryźć, nie mieć kompleksów z brakiem zębów naturalnych. Ponadto proteza powinna być właściwie zadbana, gdyż non stop trzymamy ją w jamie ustnej. Musi być sterylna, oczyszczona, estetyczna. Nietrudno bowiem o rozmaite infekcje wywołane nierzadko nieprzestrzeganiem podstawowych zasad higienicznych. Wreszcie w grę wchodzi kwestia własnego komfortu – jeżeli proteza jest zabrudzona i osadzone są na niej resztki jedzonych pokarmów, kolejne spożywane przez nas potrawy nie będą już odpowiednio smakowały, ponieważ zanieczyszczona proteza zaburzy odczucia naszych kubków smakowych. By tego uniknąć, bezwzględnie należy myć sztuczną szczękę po każdorazowo spożywanym posiłku.

Przechowywanie

Proteza powinna leżeć w specjalnym pojemniku a nie na wierzchu, by nie była narażona na osadzanie się brudów, kurzu, bakterii. Powinniśmy ją chować do suchego i szczelnego opakowania. Utarło się przekonanie, że sztuczna szczęka ma być umieszczana w szklance z wodą. W praktyce nie jest to jednak rozsądne rozwiązanie, bowiem w ten sposób narażamy się na infekcje jamy ustnej – przechowywana w takim miejscu proteza staje się siedliskiem grzybów i drobnoustrojów.

Korzystanie

Użytkujemy protezę tyle, ile jest nam ona potrzebna w ciągu dnia, ale na noc wskazane jest jej obowiązkowe wyjmowanie. Dzięki temu unikniemy nieprzyjemnych stanów zapalnych błony śluzowej.

Pielęgnacja

Czyszczenie protezy warto przeprowadzać z zastosowaniem szczoteczki. Może to być klasyczna szczotka do zębów bądź mała szczoteczka do paznokci. Oczywiście przeznaczamy osobną szczotkę tylko na pielęgnowanie protezy. Wbrew temu, co mogłoby się ogólnie wydawać sztucznej szczęki nie należy szorować pastą do zębów. Powodem jest powstająca na skutek działania składników zawartych w pastach porowatość struktury protezy, a w konsekwencji osiadanie na niej osadu prędzej niż na protezie, która czyszczona jest wodą z mydłem. Sporadycznie, nie częściej niż raz na tydzień, można sięgnąć po specjalne środki pielęgnacyjne dostępne w aptekach typu różnorodne tabletki oraz specjalne proszki opracowane składem celowo tak, aby nie uszkadzały struktury protezy.

Wymiana

Protezę ruchomą zaleca się regularnie wymieniać, średnio co pięć lat. Jest to wskazane nawet, jeżeli teoretycznie sztuczna szczęka dotychczas użytkowana służy nam bez szwanku, dobrze spełniając swoją funkcję.

Kremowanie

Stosowanie szeroko rozpowszechnionych, rozmaitych kremów mających za zadanie przytwierdzać protezę i zapewniać jej nieprzemieszczanie się w jamie ustnej może wywołać negatywne skutki takie jak m.in. podrażnienie błony śluzowej. Pozostawmy zatem reklamowane kremy mocujące na tzw. „czarną godzinę”, a więc okoliczności, w których musimy mieć gwarancję, że proteza nie zsunie się i nie będzie nam przeszkadzała.

Scroll to Top

Nasze usługi